Natomiast organy podatkowe będą mogły podpisywać e-zaświadczenia również podpisami zaufanym albo osobistym. Wynika tak z opublikowanych w ubiegłym tygodniu projektów rozporządzeń.
Jakie formularze
Zmienione zostaną wzory formularzy: PIT-28, PIT-28S, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28/B, a ponadto załączników PIT/O i PIT/D.
Muszą bowiem zostać dostosowane do wielu zmian z przepisach. Chodzi m.in. o nowy termin złożenia zeznania PIT-28 i PIT-28S – w 2020 r. nie będzie to już 31 stycznia, tylko termin od 15 lutego do końca lutego. Zmianę tę wprowadziła ustawa z 4 października 2018 r. (Dz.U. poz. 2126).
Reklama
Z początkiem 2019 r. weszły też w życie przepisy, zgodnie z którymi podatnik informuje w zeznaniach PIT-28 i PIT-28S o wybranej metodzie ustalania daty powstania przychodów, wyborze kwartalnego opłacania ryczałtu, jak również o okresie zawieszenia działalności gospodarczej w roku podatkowym przez spółkę jawną, w której jest wspólnikiem (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244).
Ponadto już od 1 stycznia 2019 r., jeżeli z zeznania wynika nadpłata, to podatnik może w nim wskazać rachunek – inny niż związany z prowadzoną działalnością – na który ma nastąpić jej zwrot.
Z kolei w nowym wzorze załącznika PIT/O uwzględniono możliwość odliczania przez ryczałtowców ulg: termomodernizacyjnej oraz darowizn przekazywanych publicznym szkołom zawodowym.
Resort finansów rezygnuje natomiast z formularza PIT-28/A, z uwagi na dostępność podawanych w nim danych (np. siedziba lub adres prowadzonej działalności) w Rejestrze Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r., a zmienione deklaracje będą miały zastosowanie do przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2019 r. oraz dokonanych od tego dnia odliczeń.
Podpisywanie zaświadczeń
Opublikowany został również projekt nowelizacji rozporządzenia z 29 grudnia 2015 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz.U. poz. 2355 ze zm.). Zgodnie z nim wzory zaświadczeń doręczanych elektronicznie zostaną uaktualnione o nowe formy podpisu.
Zmiana dotyczy nie tylko zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe na podstawie ordynacji podatkowej, ale też oświadczeń małżonka podatnika o pozostawaniu z nim we wspólności majątkowej.
Dotychczas e-zaświadczenia były uwierzytelniane przez skarbówkę bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Po zmianach organ podatkowy będzie podpisywał zaświadczenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym (jak dotychczas), a ponadto podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. To skutek dostosowania do dwóch nowelizacji. Jedna to nowelizacja z 5 lipca 2018 r. ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1544). Zmieniła ona nazwy: „profil zaufany ePUAP” na: „profil zaufany”. Natomiast druga – nowelizacja ustawy o dowodach osobistych z 6 grudnia 2018 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 60) – wprowadziła nowy, zaawansowany podpis elektroniczny zwany „podpisem osobistym”.
Zmiany wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Normy szacunkowe w dół
Znane są jest również projektowane na 2020 r. normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej.
Zmieniają się one corocznie, zgodnie ze wskaźnikiem wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanym przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Ogłoszony w tym roku wskaźnik wyniósł 99,4 (spadek cen o 0,6 proc.). Resort finansów uwzględnił go w projektowanym rozporządzeniu.
Wejdzie ono w życie 1 stycznia 2020 r. i będzie miało zastosowanie do dochodów osiąganych w 2020 r. ©℗
Etap legislacyjny
Projekty nowelizacji rozporządzeń ministra finansów, inwestycji i rozwoju w sprawie:
■ wzorów zeznań, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – na etapie uzgodnień,
■ zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe – na etapie opiniowania,
■ norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej – na etapie konsultacji.