ikona lupy />
fot. Materiały prasowe
Reklama
Mateusz Latkowski doradca podatkowy w Kancelarii Wilk Latkowski
Czy rzeczywiście, jeśli nowa ustawa nie zostanie uchwalona, to podatnicy, którzy złożą wnioski o APA jeszcze w tym roku, nie zdołają uratować kosztów z roku 2018?
Tak, nie widzę na to szans. W przypadku braku nowelizacji pozostajemy na gruncie obowiązywania obecnych regulacji, a te mówią, że ochrona obejmuje koszty od roku wydania APA i roku poprzedzającego. Przepisy mówią wprawdzie, że postępowanie powinno zostać załatwione bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu sześciu miesięcy, jednego roku lub 18 miesięcy – odpowiednio dla porozumienia jednostronnego, dwustronnego lub wielostronnego. Faktycznie postępowania trwają jednak dłużej. Jeśli nowelizacja nie wejdzie w życie, a wniosek zostanie złożony w 2019 r., to fiskus wyda decyzję najwcześniej w 2020 r., a to oznacza, że podatnik zdoła jedynie uratować koszty z 2019 r. O tych z 2018 r. będzie już niestety musiał zapomnieć. Oczywiście to niekoniecznie będzie dotyczyć tych, którzy złożyli wnioski wcześniej w 2019 r. – co najmniej część z takich podatników ma szansę uzyskać APA jeszcze w tym roku.
Inaczej będzie, jeśli nowa ustawa zostanie uchwalona. Prawda?
Tak. Wówczas wszyscy, którzy złożyli wnioski do końca 2019 r., będą korzystali z ochrony dla lat objętych APA, roku 2019 oraz roku 2018. Bez względu na to, kiedy decyzja zostanie wydana, a więc nawet wtedy, gdy fiskus wyda ją w 2020 czy 2021 r. Jeśli chodzi o 2018 r., mówi o tym przepis przejściowy ustawy nowelizującej – art. 119. Inny z nowych przepisów tej ustawy – art. 95 ust. 1 – wskazuje z kolei, że APA może obejmować także rok podatkowy, w którym złożono wniosek.
A co z tymi, którzy już mają APA, np. wydane w 2019 r. Czy uchwalenie nowych przepisów coś w ich przypadku zmieni?
Zupełnie nie. Podkreślić należy, że po wejściu w życie nowelizacji podatnicy, którzy już uzyskali APA, będą objęci ochroną wynikającą z tej decyzji na dotychczasowych zasadach przez cały okres jej obowiązywania. Nowe przepisy nie modyfikują tego skutku. Jeśli więc podatnik zdążył już złożyć wniosek o APA i otrzymał decyzję na podstawie starych przepisów, np. w 2019 r., to uzyskana przez niego ochrona obejmuje koszty zarówno od 2019 r., jak i za rok poprzedni (czyli 2018).
Nowelizacja ma też zmodyfikować możliwość uzyskania APA w przypadku podatników, których rozliczenia są objęte np. kontrolą podatkową. W jaki sposób?
Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają uzyskać APA, jeśli transakcja objęta wnioskiem jest przedmiotem weryfikacji w toku jednej z procedur podatkowych (m.in. postępowania, kontroli) lub procedury sądowo administracyjnej. Projekt zawiera natomiast bardzo ciekawe i korzystne rozwiązanie, które modyfikuje ograniczenia w uzyskaniu APA związane z toczącą się procedurą podatkową. Chodzi o to, że APA nie zostanie wydane, jeśli transakcja objęta jest postępowaniem podatkowym (kontrolą podatkową, celno-skarbową, postępowaniem sądowoadministracyjnym) za okres któregokolwiek z dwóch ostatnich lat podatkowych wnioskodawcy poprzedzających rok podatkowy, w którym złożono wniosek. Czyli np. kontrola podatkowa obejmująca rozliczenia za 2016 r. nie będzie już stanowić przeszkody do uzyskania APA. Niestety podatnicy, którzy objęci są dotychczasowym ograniczeniem, ze skorzystaniem z tego udogodnienia powinni poczekać do uchwalenia nowych przepisów. ©℗