Na giełdzie metali w Szanghaju miedź jednak zyskała we wtorek 0,4 proc.

Notowaniom miedzi mogą sprzyjać informacje z Chile, gdzie od kilkunastu dni trwa protest robotników kopalni miedzi Escondida. Pomimo podejmowanych prób porozumienia z władzami firmy BHP Billiton, do której należy Escondida, na razie szanse osiągnięcia wspólnego rozwiązania oddaliły się.

Analitycy oceniają, że nawet jeśli zostałoby osiągnięte porozumienie władz BHP i strajkujących robotników z Escondida, to produkcja miedzi nie wróci od razu do wcześniejszych poziomów. Związki zawodowe kopalni wskazywały, że wznowienie dostaw miedzi z Escondida mogłoby zająć nawet 2 tygodnie.

W styczniu produkcja miedzi w Escondida spadła do 77.113 ton wobec targetu 102.040 ton, bo robotnicy ograniczali produkcję miedzi jeszcze przed rozpoczęciem strajku.

Na poziom cen miedzi mają obecnie wpływ również informacje docierające na rynki z Indonezji. Firma Freeport-McMoRan Inc. zapowiadała, że wstrzyma produkcję miedzi w swojej kopalni Grasberg w Indonezji. To druga największa kopalnia miedzi na świecie, po Escondida.

W lutym miedź staniała o 1,3 proc. (PAP)