Do roku 2020 prąd powinien popłynąć z jednej lub dwóch elektrowni jądrowych - powiedział po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.

Dodał, że rząd przyjął uchwałę w sprawie działań podejmowanych w zakresie rozwoju energetyki jądrowej. "Powołamy pełnomocnika rządu ds. polskiej energetyki jądrowej" - poinformował.

Polskim partnerem może być Francja i Korea Płd.

Premier poinformował ponadto, że w sprawie rozwoju energetyki jądrowej Polska rozmawiała już "serio" z Francją i Koreą Południową.

Reklama

"Przez rozmowy serio uważam jednoznaczne zgłoszenie zainteresowania polskiej strony współpracą (...) i ewentualnie w przyszłości współpracą już wykonawczą, inwestycyjną" – powiedział Tusk.

Dodał, że w Europie "Francuzi są liderem jeśli chodzi o energetykę jądrową, a w Azji Korea Południowa".

"Będziemy współpracowali po to, by znaleźć najtańsze z punktu widzenia Polski, najbezpieczniejsze, najnowocześniejsze technologie. Na pewno Francuzi mogą tutaj być bardzo cennym partnerem" - zaznaczył premier.

Bezpieczeństwo energetyczne priorytetem

Zdaniem Donalda Tuska, Polacy w czasie kryzysu gazowego byli bezpieczni. "Procedury nie zawiodły, na ile można być bezpiecznym w takiej sytuacji, Polacy, szczególnie odbiorcy indywidualni, byli bezpieczni" – podkreślił premier.

"Z punktu widzenia mojego rządu, w czasach niestabilności energetycznej, jak kryzys rosyjsko-ukraiński, naszym priorytetem będzie bezpieczeństwo energetyczne naszych obywateli" - zaznaczył.

"Nie ma innego priorytetu. Nie będziemy mieszali geopolityki do gazu w kuchenkach gazowych i do mieszkań Polaków" - podkreślił.

"Dotychczasowe działania, przynajmniej na takim poziomie, jaki wyznaczył kryzys z ostatnich dni, okazały się na szczęście wystarczające. Ale zdajemy sobie sprawę, że przyszłość może być mniej różowa" - ocenił premier.

Nie ma gazu z Rosji? To będzie z Arabii

W celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego rząd chce w najbliższych dniach sfinalizować umowy dotyczące gazu z partnerami arabskimi.

"To efekt m.in. mojej wizyty w Katarze i w Kuwejcie. Przedstawiciele Kataru w najbliższych dniach zjawią się w Polsce, aby finalizować kwestie cenowe tego kontraktu" - powiedział.

"Chcemy radykalnie przyspieszyć proces inwestycyjny przy terminalu gazowym, czyli tzw. gazoporcie w Świnoujściu. Będziemy potrzebowali takiej specustawy, tak jak przy niektórych innych projektach infrastrukturalnych, aby zdecydowanie przyspieszyć procedury projektowe, przetargowe, budowlane i administracyjne" - dodał Tusk.

Będziemy rozbudowywać magazyny...

W ramach działań dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego rozbudowane zostaną też magazyny gazu ziemnego - w Wierzchowicach (Dolnośląskie), Mogilnie (Kujawsko- pomorskie) i w miejscowości Kossakowo (Pomorskie).

Pojemność magazynów powinna wzrosnąć do 2,36 mld m sześc. w pierwszym etapie, a ostatecznie do blisko 4 mld m sześc.

"Zapasy gazu wydają się najlepszym zabezpieczeniem w sytuacjach kryzysowych. Za budowę magazynów odpowiadają Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Gaz-System" - powiedział premier.

Nasz kraj będzie też rozszerzał możliwości składowania paliw i ropy w magazynach, również te zbiorniki będą budowane z pomocą unijnych środków z programu Infrastruktura i Środowisko. Za ich wykonanie odpowiadają Operator Logistyczny Paliw Płynnych i Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "PERN".

...wzrosnąć ma też krajowe wydobycie gazu

Premier zapowiedział wzrost wydobycia krajowego gazu ziemnego. Jak najszybciej powinna zostać uruchomiona nowa kopalnia gazu ze złoża Lubiatów, Międzychód i Grotów. Przypomniał, że niedawno rozstrzygnięto przetarg na budowę ujęcia gazu.

Podał, że zwiększona zostanie liczba interkonektorów - połączeń na granicach Polski na południu i zachodzie - m.in. z Niemcami. Rozpoznane zostaną możliwości w sprawie budowy połączeń w kierunku Norwegii przez Danię. Premier nie wykluczył dołączenia polskiego systemu do hubu gazowego w Baumgarten w Austrii. Uzyska on dla nas większe znaczenie, jeśli powstanie gazociąg Nabucco z południa Europy - podkreślił.

Premier podał, że działania te są elementem strategii energetycznej, nad którą prace zakończą się w tempie "tak szybkim, jak to możliwe".

Pawlak: Polska nie miała problemów z dostawami gazu

"System pracował stabilnie i nie było poważniejszych ograniczeń, poza dwoma przedsiębiorcami, gdzie (..) na podstawie porozumienia między dostawcą gazu a przedsiębiorcą - czyli między Orlenem a zakładami azotowymi w Puławach - zmniejszono zużycie." - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Pawlak podkreślił, że Polska ma umowę na dostawę gazu m.in. na podstawie kontraktu jamalskiego do 2020 r., "gdzie jest bardzo prosta i klarowna formuła cenowa. Dzięki temu nie ma dyskusji o cenach, funkcjonuje pełen automat. Ceny gazu są mniej zmienne niż cena ropy".

"Przy takich mechanizmach można też mówić o większej pewności dostaw i braku problemów w zakłóceniach, jeśli chodzi o realizowanie kontraktów na dostawy gazu" - ocenił.

"Mówienie o bezpieczeństwie energetycznym powinno nas prowadzić do wniosku, że bardzo ważna jest pewność dostaw po akceptowalnej cenie" - zaznaczył.

Grad: przyspieszymy budowę gazoportu

Specustawa dotycząca budowy w Polsce gazoportu zostanie przyjęta przez Radę Ministrów do końca lutego - zapowiedział we wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu minister skarbu Aleksander Grad.

"Chcemy, żeby weszła w życie na początku maja. To wystarczy, aby zrealizować budowę gazoportu najpóźniej do 2013 roku" - zaznaczył.

PGNiG powołało spółkę Polskie LNG w 2007 roku w celu budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. W sierpniu 2008 roku rząd określił projekt jako strategiczny i zdecydował o objęciu udziałów w Polskim LNG przez należący w 100 proc. do Skarbu Państwa Gaz-System. Pod koniec listopada 2008 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podjęło decyzję o sprzedaży Gaz-Systemowi 100 proc. udziałów w spółce Polskie LNG za 52 mln zł.

Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.