W środę po południu odbędzie się seria spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych na temat zmian w SN i KRS - poinformował w sobotę PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał wszystkie partie, w rozmowie z nim, potwierdziły swój udział. Jak zaznaczył, z przedstawicielami prezydium każdego klubu prezydent spotka się osobno, na godzinną rozmowę.

W późniejszej rozmowie z TVP Info Szczerski poinformował, że pierwszą z tych partii, która w najbliższą środę przyjdzie do Pałacu Prezydenckiego, będzie PiS reprezentowane przez wicemarszałka Sejmu, szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego.

"Wszystkie partie będą w środę po południu w Pałacu Prezydenckim w odpowiedniej sekwencji zgodnie z wielkością parlamentarnych klubów" - mówił minister. "Dla każdego z klubów będzie spokojna, godzinna rozmowa z prezydentem, więc to będzie długa, pięciogodzinna dyskusja z poszczególnymi klubami" - dodał Szczerski.

Klub PiS na spotkaniu z prezydentem będzie reprezentował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Szczerski powiedział, że prezydent "oczekuje wkładu poszczególnych partii, ich opinii, ich ocen" zanim w Sejmie rozpoczną się prace nad zaproponowanymi przez niego ustawami o SN i KRS.

"Dzisiaj jest ten etap kiedy prezydent wysłuchuje różnych politycznych środowisk, żeby zebrać te postulaty, uwagi, które dotyczą w ogóle przyszłości KRS i SN. (...) To będzie reforma, która będzie reformą głęboką, autentyczną, ale też, tak jak powiedziałem, reformą wysokiej jakości, niekwestionowalną" - zapowiedział minister.

Szczerski był też pytany o piątkowe spotkanie prezydenta z prezesm PiS Jarosławem Kaczyńskim. "To była długa i dobra rozmowa na temat najbliższych planów politycznych, które będą miały miejsce tutaj w Polsce" - powiedział szef gabinetu prezydenta. Dodał, że spotkanie w Belwederze było owocne, a przyszłe decyzje będą zapewne "owocem tego właśnie spotkania".

Zaznaczył, że ważnym tematem spotkania była reforma wymiaru sprawiedliwości. Zapewnił, że zarówno prezydent, jak i PiS są przekonani o potrzebie głębokich zmian w polskim sądownictwie.

"Ważne jest także, żeby ta reforma była nie tylko skuteczna, ale żeby była reformą wysokiej jakości i o tę wysoką jakość teraz musi zadbać prezydent" - podkreślił Szczerski. "Rozumiem do tego celu także dąży PiS, dlatego tutaj płaszczyzna jest wspólna" - dodał.

Szczerski był pytany, czy na piątkowym spotkaniu prezydent-prezes PiS Jarosław Kaczyński poruszano inne tematy niż sądownictwo, np. dotyczące relacji pomiędzy prezydentem a partią rządzącą.

"To jest rozmowa spontaniczna, autentyczna. To przecież nie są tylko oświadczenia, tylko rozmowa. Rozmowa lidera większości parlamentarnej z prezydentem zawsze obejmuje wszystkie sprawy, które dzieją się w Polsce. Bo to oczywiste, że ta współodpowiedzialność za Polskę rozłożona jest na kilka ośrodków w Polsce, i każdy wypełnia swoją rolę" - podkreślił minister. Dodał, że "rozmowa o Polsce jest zawsze rozmową wielowątkową".