Inicjatorem tego spotkania, które odbędzie się w czasie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, są Stany Zjednoczone.

Celem jest "przedyskutowanie sposobów, jak Rada Bezpieczeństwa może pomóc wdrażać rezolucje, które przyjęła, by przeciwstawić się rozprzestrzenianiu najbardziej niebezpiecznej broni świata" - głosi amerykańska nota, którą uzyskała AFP.

Posiedzenie ma pokazać jednolity front krajów świata wobec Korei Płn., która mimo sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ kontynuuje program zbrojeń nuklearnych i rakietowych.

Rada Bezpieczeństwa zebrała się w piątek wieczorem na wniosek Japonii i USA na nadzwyczajnym posiedzeniu i stanowczo potępiła przeprowadzoną tego dnia kolejną północnokoreańską próbę z rakietą balistyczną.

Rada odnotowała komunikacie, że do testu doszło w zaledwie trzy tygodnie po wystrzeleniu 28 sierpnia rakiety, która przeleciała nad terytorium Japonii i w mniej niż dwa tygodnie od szóstej już północnokoreańskiej próby z bronią jądrową, która miała miejsce 3 września.

Przypomniano, że w poniedziałek RB ONZ nałożyła na Koreę Płn. nowe sankcje, które były odpowiedzią na próbę nuklearną z 3 września. Pomimo uchwalenia tej rezolucji reżim w Pjongjangu nie zrewidował swej polityki.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zaznaczyła w piątkowym komunikacie, że prowokacyjne próby rakietowe i nuklearne Korei Płn. "stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa globalnego i regionalnego". Wezwała też władze w Pjongjangu do zademonstrowania dobrej woli w przeprowadzeniu "denuklearyzacji" Półwyspu Koreańskiego. (PAP)

kot/ ap/