Schetyna: zaczynamy maraton wyborczy

Zaczynamy maraton wyborczy, jesteśmy przygotowani na wybory samorządowe, parlamentarne i prezydenckie - podkreślił w sobotę przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że trzeba bronić Polski przed tymi, którzy chcą obudować PRL.

Schetyna bierze udział w konwencji samorządowej Platformy Obywatelskiej w Łodzi.

Przewodniczący Platformy przypomniał, że w przyszłym roku odbędą się wybory samorządowe, chwile potem do Parlamentu Europejskiego, parlamentarne i wybory prezydenckie. "Zaczynamy maraton wyborczy (...) na te wszystkie wybory PO jest gotowa" - zadeklarował.

"Ten wyborczy maraton nie jest podobny do żadnego po roku 89. Dziś nie chodzi o zwykłą konkurencję miedzy partiami politycznymi, dziś tak jak kiedyś walczymy o przyszłość Polski. Polski opartej na wolności, własności prywatnej i na samorządności. Musimy tej Polski bronić przed tymi, którzy chcą odbudować PRL. Państwo partyjnej nomenklatury, które kontroluje i chce odbierać nam wolność" - mówił.

Według Schetyny, aby "obronić" nasz kraj potrzeba m.in. "mocniejszego oporu przeciwko złej zmianie", zamachowi na niezależność sądów, upartyjnienia spółek, atakowi na wolne media, zmianom w ordynacji wyborczej.

Drugim warunkiem jest zjednoczenie opozycji.

"Po trzecie musimy pokazać rodakom inny pomysł na nasza ojczyznę. Polacy muszą wiedzieć nie tylko przeciw czemu, ale przede wszystkim na co, na kogo mają głosować. Był taki czas kiedy mówiliśmy o totalnej opozycji. Od teraz, od dzisiaj chcemy mówić o totalnej propozycji" - zaznaczył.

Schetyna: PO zrobi wszystko, by samorząd był gospodarzem regionu

PO zrobi wszystko, aby to samorząd był jedynym gospodarzem regionu - powiedział w sobotę w Łodzi przewodniczący partii Grzegorz Schetyna, prezentując program na przyszłoroczne wybory samorządowe.

Jak ocenił, obecnie podatki "trafiają do centrali w Warszawie, gdzie służą politycznej korupcji i utrzymują politycznych funkcjonariuszy". "800 mln zł trafia do telewizji państwowej, by finansować partyjną propagandę, tak samo jak w PRL. Ale na zapewnienie godnych zarobków młodym lekarzom, nauczycielom czy pielęgniarkom akurat pieniędzy nie ma. My wiemy, skąd je wziąć. Zostawimy każdą złotówkę z podatków PIT i CIT tam, gdzie mieszkają obywatele, w gminach, powiatach i województwach” – zapewnił.

Jak dodał, dzięki temu mieszkańcy zyskają "kontrolę nad tym, na co wydawane są ich pieniądze, a przedsiębiorcy będą wiedzieć, że od ich podatków zależy, co dzieje się w regionach, gdzie prowadzą działalność ich firmy".

"Samorząd w naszym planie będzie też mógł zwrócić część podatków mieszkańcom, podnosząc im kwotę wolną od PIT powyżej kwoty bazowej, którą określimy ustawą, ale nie chcemy tworzyć lokalnych rajów podatkowych, dlatego samorządy będą miały wpływ nie na stawkę PIT, a na kwotę wolną od podatków" - powiedział.

Według lidera PO, najbardziej skorzystają na tym mieszkańcy o niewielkich dochodach.

"W miastach wprowadzimy obligatoryjne stosowanie budżetu obywatelskiego, a rady osiedli wyposażymy w osobne budżety. Reszcie upowszechnimy i wzmocnimy finansowo fundusze sołeckie" - zapowiedział.

Pod hasłem "Polska samorządna" rozpoczęła się w sobotę przed południem w łódzkiej Hali Expo konwencja PO, podczas której lider partii Grzegorz Schetyna prezentuje program na przyszłoroczne wybory samorządowe, a delegaci mają przyjąć nowy statut Platformy.

Schetyna: przeniesienie obligacji skarbowych z filara kapitałowego do FUS było błędem

Przeniesienie przez rząd Donalda Tuska obligacji skarbowych z filara kapitałowego do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych było błędem; Platforma odbuduje filar kapitałowy w systemie emerytalnym – zapowiedział podczas sobotniej konwencji w Łodzi szef PO Grzegorz Schetyna.

Lider Platformy zapowiedział stworzenie projektu „Akcja Twoja Polska”. W jej ramach ugrupowanie, jeśli powróci do władzy, będzie chciało odbudować prywatne emerytury. „Tak, jak pięć lat temu tak i dzisiaj, uważam, ze błędem było przeniesienie obligacji skarbowych z filara kapitałowego do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych” – oświadczył Schetyna. „Przestrzegałem przed tym i sam zostałem w filarze kapitałowym” – dodał.

Podkreślił, że błędy trzeba jednak umieć naprawiać. „Dlatego Platforma odbuduje filar kapitałowy w systemie emerytalnym, a wszystkie zgromadzone w nim środki będą zapisaną prawnie własności oszczędzających. Tym, którzy zechcą, przeniesiemy obligacje z powrotem do filaru kapitałowego obniżając wszystkie opłaty lub po prostu zamienimy na akcje spółek skarbu państwa” – zadeklarował Schetyna.

PO zlikwiduje urzędy wojewódzkie

Platforma Obywatelska chce, żeby to Polacy decydowali o sobie i o kraju - mówił o podstawowym postulacie przed wyborami samorządowymi szef partii Grzegorz Schetyna na konwencji PO w Łodzi. Zapowiedział, że Platforma zlikwiduje urzędy wojewódzkie.

Schetyna podkreślił, że PO nie chce gromadzić władzy - chce się nią dzielić.

"Chcemy, żeby jak najwięcej decyzji Polacy mogli podejmować samodzielnie, żeby najwięcej decyzji zapadało blisko ludzi. Chcemy, żeby państwo ufało Polakom, a nie ich kontrolowało. Żeby urzędy służyły ludziom, a nie przeszkadzały i gnębiły. Żeby ludzie nie bali się państwa, lecz mogli mu ufać" - podkreślał szef PO.

"To jest zupełni inny kierunek, od tego, w którym podąża nasz kraj dzisiaj, dlatego można nazwać naszą propozycję +totalną propozycją+" - dodał

Ocenił, że - jak już było w historii - całą władzę próbuje przejąć jedna partia.

"Próbuje się dzisiaj decydować za Polaków, jak mają żyć i dyktować im wartości, które mają wyznawać" - ocenił.

"PO chce, żeby to Polacy decydowali o sobie i o kraju. To jest sedno naszego planu" - dodał.

Zdaniem szefa PO "partia, która jest obecnie przy władzy, jest z gruntu antysamorządowa, buduje państwo scentralizowane, etatystyczne, państwo, w którym najważniejsze decyzje muszą zapadać w Warszawie - a tak naprawdę w jednym gabinecie".

"My jesteśmy patriotami wolności. Chcemy budować Polskę w oparciu o zaufanie, bo mamy zaufanie do Polaków, bo szanujemy ich lokalne zwyczaje i tradycje, bo uważamy, że mieszkańcy poszczególnych regionów sami potrafią je rozwiązywać" - mówił w Łodzi.

"Uważamy, że będą lepiej zarządzać małymi ojczyznami, niż partyjni urzędnicy, dlatego opowiadamy się za maksymalnym wzmocnieniem samorządów" - podkreślił.

Dodał, że w wizji PO samorządy mają pomagać każdemu obywatelowi w budowie dobrego życia, ale żeby to robić muszą mieć do tego odpowiednie narzędzia, kompetencje i środki. "Dlatego zlikwidujemy urzędy wojewódzkie' - zadeklarował.

"Uprawnienia wojewodów krzyżują się dzisiaj z uprawnieniami marszałków, a obecny rząd traktuje wojewodów, jak partyjnych komisarzy i wykorzystuje ich do walki z samorządami, a gdy są potrzebni, po prostu ich nie ma, albo co gorsza szkodzą" - powiedział Schetyna.

Przypomniał, że było tak podczas nawałnic w Wielkopolsce, woj. kujawsko-pomorskim i na Pomorzu. "Tam to samorządowcy wzięli na siebie odpowiedzialność za los mieszkańców - sołtysi, wójtowie, burmistrzowie" - mówił. Podziękował im za to zaangażowanie i "za to, że byli z ludźmi, gdy nie było tam przedstawicieli urzędów wojewódzkich i MSWiA".

"PO zrobi wszystko, żeby samorządy stały się faktycznymi gospodarzami regionów" - zadeklarował.

Wielka koalicja

Przed wyborami samorządowymi PO stworzy wielką koalicję z wszystkimi prosamorządowymi partiami i organizacjami lokalnymi - poinformował podczas sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej w Łodzi lider partii Grzegorz Schetyna.

W sobotę w Łodzi odbywa się konwencja PO, podczas której partia przyjmie nowy statut oraz program na przyszłoroczne wybory samorządowe.

Schetyna podczas swojej przemowy podkreślił, że państwo musi przeciwdziałać "podziałowi na Polskę A i Polskę B". "Ale nie w ten sposób, że stanie się właścicielem wszystkiego" - zaznaczył.

Według niego tylko silne samorządy zatrzymają "centralizm i upartyjnianie państwa". "Dlatego przed wyborami stworzymy wielką koalicję z wszystkimi prosamorządowymi partiami i organizacjami lokalnymi" - oświadczył Schetyna.

"Obrona polskiej samorządności to tylko pierwszy front na który Platforma Obywatelska powstrzyma marsz rządzącej partii w stronę państwa totalitarnego. Największym skandalem i zagrożeniem dla rozwoju naszego kraju jest to, że pod hasłem repolonizacji robi się wielki skok jednej partii na całą gospodarkę. Nie pozwolimy na to" - podkreślił lider PO.

13 emerytura i rozszerzenie programu 500 plus

13 emeryturę i rozszerzenie programu 500 plus zapowiedział podczas ogólnopolskiej konwencji PO w Łodzi przewodniczący ugrupowania Grzegorz Schetyna. Znalazły się one w zaprezentowanym projekcie partii "Akcja Twoja Polska". Mówił też o podwyższeniu pensji pracowników medycznych.

„Musimy wrócić do urynkowienia polskiej gospodarki. Platforma Obywatelska proponuje Polkom i Polakom wieki projekt +Akcja Twoja Polska+. Po odsunięciu obecnej ekipy od władzy dokonamy uczciwej wyceny +zapastwionego+ przez nią majątku. Największe polskie firmy otrzymają kompetentnych gospodarzy. Staną się naprawdę własnością Polaków, prawdziwą własnością” – zapowiedział Schetyna.

Zaznaczył, że akcje tych firm zasilą prywatne konta emerytalne. „W ten sposób odbudujemy II filar polskiego systemu emerytalnego. Naprawimy tym samym tragiczne w skutkach, cyniczne oszustwo rządzących polegające na obniżeniu wieku emerytalnego, skazujące 70 proc. Polaków urodzonych po 1975 roku na głodowe emerytury. Na to nie można pozwolić” – podkreślił.

Wskazał, że dzięki wyższym dochodom podatkowym lepiej zarządzanych firm budżet państwa będzie stać na bezpieczne wypłacenie proponowanych przez Platformę trzynastej emerytury i rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko.

„Nasze zobowiązania zrealizujemy, wzmacniając polską gospodarkę, a nie zadłużając państwo, jak teraz i dokręcając podatkową śrubę” – powiedział lider PO.

Schetyna zapowiedział też podwyższenie "katastrofalnie niskich" pensji pielęgniarek i młodych lekarzy, a także pracowników innych zawodów medycznych. To odpowiedź na trwający od początku października protest lekarzy rezydentów.

Szef Platformy przyznał, że pensje w polskiej służbie zdrowia są dziś bardzo zróżnicowane. „Znaczna część pracowników tej branży nie może utrzymać siebie i swoich rodzin, stając przed wyborem – wegetacja lub emigracja. Nie muszę chyba wyjaśniać, jakie zagrożenie niesie to dla zdrowia i życia Polaków” – powiedział lider PO.

Przekonywał, że w polskim budżecie są, już obecnie, pieniądze na podwyżki dla lekarzy rezydentów. „Wystarczy tylko nie wydawać miliarda złotych na telewizję i premie dla współpracowników prezesa (TVP Jacka Kurskiego), albo – jak słyszymy ostatnio – 2 mld na strzelnice” – przekonywał Schetyna.

Zapowiedział, że w najbliższy wtorek Gabinet Cieni Platformy zaproponuje „kompleksowy projekt” na rozwiązanie problemu braku pieniędzy na służbę zdrowia.

>>> Czytaj też: Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną? Resort rozwoju konsultuje nowy projekt