Izraelska Wysoka Komisja Planowania i Administracji Cywilnej podległa władzom wojskowym sprawującym kontrolę nad okupowanymi terytoriami palestyńskimi zatwierdziła plany budowy 1122 mieszkań. Tego samego dnia ogłoszono konkurs dla firm budowlanych na budowę połowy z nich.

Jak podkreślają izraelskie media, ponad połowa nowych budynków mieszkalnych powstanie poza granicami żydowskich osiedli, które według założeń przyjmowanych w toku kolejnych izraelsko-palestyńskich rokowań pokojowych miałyby pozostać w granicach Państwa Izrael na zasadzie wymiany terytoriów z Palestyńczykami.

Wkrótce ma się rozpocząć dalsza rozbudowa izraelskich osiedli na Zachodnim Brzegu; minister obrony Izraela Awigdor Lieberman ogłosił w tych dniach, że łączna liczba nowych mieszkań dla żydowskich osadników, których budowę na Zachodnim Brzegu zatwierdziły władze wojskowe, wynosi 2 490.

"Rząd stara się udaremnić ewentualne rozwiązanie oparte na współistnieniu dwóch państw - Izraela i Państwa Palestyńskiego" - komentuje opozycyjna organizacja Pokój Teraz założona w 1978 roku przez 350 izraelskich rezerwistów, b. żołnierzy armii izraelskiej.

Władze Izraela uważają za zgodne z prawem zabudowywanie gruntów publicznych na palestyńskich terytoriach okupowanych przez żydowskie instytucje i firmy oraz osoby prywatne.(PAP)