Obecnie grupa chce ściąć koszty o 1 mld euro - to tyle, na ile ocenia się straty za 2008 rok. Wstępne dane o szacowanych stratach ING podało w poniedziałek rano. Na świecie grupa zatrudniała w 2007 r. 125 tys. osób.

Przetasowania na górze

Do dymisji podał się szef ING Groep - Michel Tilmant. Zastąpi go Jan Hommen, dotychczas szef rady nadzorczej.

Rząd holenderski wspomógł już grupę kwotą 10 mld euro - przypominają francuskie Les Echos. Nastąpiło to w październiku ubiegłego roku, gdy na giełdzie w Amsterdamie wartość akcji ING - jednej z 20 największych w świecie instytucji finansowych - w ciągu trzech tygodni spadła o 27,48 proc.

Reklama

Teraz rząd holenderski zaoferował nową formę pomocy. Przejmie ok. 80 proc. ryzyk związanych przez portfel ryzyk bankowych i ubezpieczeniowych w Stanach Zjednoczonych. W zamian rząd Holandii otrzyma 80 proc. zysków generowanych przez ten portfel - piszą Les Echos.

Informacje o planowanych cięciach kosztów w ING spodobały się inwestorom. Akcje ING wzrosły o 28 proc. do 6,74 euro za akcję.

W Polsce tylko redukcja kosztów?

W Polsce nie podjęto jeszcze decyzji o ewentualnych zwolnieniach. Jak powiedziała PAP zastępca rzecznika prasowego ING Bank Śląski Ewa Szerszeń, "nie wiadomo, czy taka decyzja w ogóle zapadnie. Obecnie trwają prace dotyczące ograniczenia kosztów operacyjnych".

I całkiem bez znaczenia

Ograniczenie zatrudnienia w Grupie ING nie powinno mieć znaczenia dla jej klientów w Polsce - uważa przewodniczący Rady Głównej Business Centre Club Marek Grelewski. Jego zdaniem, zapowiedzi zwolnień oraz działań restrukturyzacyjnych w ramach całej grupy nie należy łączyć z sytuacją polskich klientów spółek ING. "Działania restrukturyzacyjne na poziomie właścicielskim nie mają żadnego przełożenia na dokonanie tych czynności w Polsce" - powiedział Grelewski.

"To z pewnością w jakiś wizerunkowy sposób wpływa na postrzeganie całej grupy, jednak z punktu widzenia polskiego prawa - które chroni interesy klientów i banków - nie ma żadnego znaczenia" - ocenił ekspert BCC. "Klienci ING w Polsce nie mają powodu na tym etapie wykazywać zaniepokojenia i zmieniać swoją pozycję wobec banku" - dodał.

W Polsce do grupy ING wchodzą ING Bank Śląski, ING Otwarty Fundusz Emerytalny, ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie, ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, ING Bank Hipoteczny a także spółki ING Securities oraz ING Real Estate Development.