"W porównaniu do sąsiadów z Europy Zachodniej, polscy seniorzy mają zapewnione bezpieczeństwo finansowe - ze statystyk wynika, że zagrożenie ubóstwem wśród emerytów jest w Niemczech aż o 5 pkt  proc. wyższe niż w Polsce. Jednak  według subiektywnych odczuć badanych, polscy seniorzy są gorzej sytuowani niż niemieccy - trudności z 'przeżyciem do pierwszego dnia kolejnego miesiąca' ma 14%  seniorów w Polsce i tylko 3% w Niemczech" - wynika z raportu "InfoSenior".

Jak wskazuje ZBP,  ważną kwestią związaną z portfelem przeciętnego polskiego seniora jest rozważne zaciąganie zobowiązań kredytowych, mogących stanowić istotne obciążenie miesięcznego budżetu.

Według raportu polscy seniorzy coraz bardziej otwierają się na bankowość – prawie 70% emerytów pobiera emeryturę z ZUS na konto bankowe.

ZBP podkreśla, że zmiany demograficzne zachodzące obecnie w większości krajów europejskich sprawiają, że to właśnie seniorzy będą w najbliższych latach szczególnie ważną grupą wiekową – zarówno z punktu widzenia polskiej gospodarki, jak i społeczeństwa.

"Jak pokazują dane, rola tzw. srebrnej gospodarki będzie wzrastać - prognozuje się, że do roku 2050 osoby powyżej 60. roku życia będą stanowić 40% społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest otwarcie się na zrozumienie ich potrzeb - osoby starsze niechętnie sięgają po rozwiązania, których nie rozumieją i których w konsekwencji się boją. Polscy seniorzy niechętnie korzystają z bankowości internetowej i mobilnej (z tej pierwszej korzysta tylko 29% seniorów, drugiej – 3%), jednak stopniowo otwierają się na nowości. Seniorzy są aktywną i ambitną grupą – 12% osób po 60 roku życia pracuje, a na rekreację i kulturę wydają średnio tyle samo co na zdrowie (po 9% całkowitych wydatków)" - czytamy w raporcie.

ZBP podał także, że ze statystyk policyjnych wynika iż wciąż wielu seniorów pada ofiarą oszustw i wyłudzeń metodą "na wnuczka" lub "na policjanta". W samej tylko Warszawie w 2017 roku odnotowano 453 tego typu przestępstwa, w wyniku których osoby starsze straciły blisko 19 mln zł.

>>> Czytaj też: Polscy emeryci toną w długach. Średnia zaległość to 20 tys. zł