UE podjęła w piątek decyzję o przedłużeniu o 5 lat obowiązujących ceł antydumpingowych na przywóz chińskich stalowych lin i kabli. Unia od lat zmaga się z zalewającą rynek subsydiowaną stalą z Chin, która zagraża kondycji tego europejskiego sektora.

Cła antydumpingowe na stalowe liny i kable z Chin o stawce 60,4 proc. obowiązują od 1999 r.

Komisja Europejska podała, że po przeprowadzeniu dochodzenia znaleziono dowody na to, że w przypadku wygaśnięcia ceł dumping ze strony chińskich przedsiębiorstw byłby nadal stosowany.

Liny i kable stalowe są wykorzystywane w sektorze rybackim, wydobywczym, leśnym i budowlanym. Szacuje się, że wartość tego rynku w Unii Europejskiej to ok. 500 milionów euro. Działają na nim firmy z 14 państw członkowskich, w tym Niemiec, Włoch, Polski i Wielkiej Brytanii.

Komisja podkreśla, że sektor stalowy jest kluczową gałęzią przemysłu UE i zapewnia miejsca pracy setkom tysięcy osób.

Reklama

Globalna nadwyżka mocy produkcyjnych stali spowodowała w ostatnich latach obniżenie cen i wywarła szkodliwy wpływ na sektor, a także powiązane gałęzie przemysłu i miejsca pracy. UE wykorzystuje więc narzędzia ochrony handlu, aby zapewnić równe szanse unijnym producentom i utrzymać miejsca pracy.

Obecnie obowiązują w UE 53 środki ochrony (np. cła) dotyczące stali i produktów żelaznych, a 27 dotyczy produktów pochodzących z Chin.

>>> Czytaj też: Chiński producent ZTE: Sankcje USA zagrażają naszemu przetrwaniu. Będziemy walczyć