Zyskują akcje spółki browarniczej AB InBev: 2,9 proc. Firma podała, że w I kwartale jej skorygowany EBITDA wzrósł o 6,6 proc. podczas gdy spodziewano się wzrostu o 4,7 proc.

Vodafone na plusie o 1,77 proc. w reakcji na zamiar przejęcia od Liberty Global jego niemieckich i wschodnioeuropejskich operacji za 23 mld USD.

ING Groep zyskuje 0,7 proc. - bank podał, że w I kw. zysk przed opodatkowaniem wyniósł 1,69 mld euro wobec szacunków 1,52 mld euro.

Deutsche Telekom podwyższył zaś swój cel skorygowanego EBITDA w 2018 r. do 23,3 mld euro. Akcje spółki tanieją o 2,1 proc.

Zniżkują też akcje spółki Burberry Group - o 7,2 proc. Miliarder Albert Frere sprzedał swój pakiet 6,6 proc. tego producenta "trench-coat", o wartości 498 mln funtów.

Na rynku walutowym euro wyceniane niżej o prawie 0,3 proc. do 1,1831 USD.

Ropa Brent na ICE zwyżkuje o 2,4 proc. do 76,7 USD za baryłkę.

Notowania złota w dół o 0,5 proc. do 1.307,49 USD za uncję.

Inwestorzy analizują sytuację po tym, gdy prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że wycofuje USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem, i dodał, że porozumienie to było w swej istocie nieudane. Zapowiedział, że "potężne sankcje" wobec Iranu wchodzą natychmiast w życie.

Według Trumpa porozumienie z Iranem z 2015 roku było w "samej swej istocie" nieudane, ponieważ ten "fatalny, jednostronny układ nie przyniósł pokoju".

"Na razie nie jest jasne, jaki wpływ będą miały te sankcje USA, bo inni sygnatariusze porozumienia z Iranem nie poparli tego ruchu Trumpa" - mówi Kerry Craig, strateg rynków globalnych w JPMorgan Asset Manahement w Melbourne.

"Potrzebna jest jasność co do tego czy te sankcje będą miały zastosowanie tylko do firm irańskich, czy nie-irańskich, i wciąż jest jeszcze okres 6 miesięcy negocjacji, a na rynkach może być nadzieja na udane rozwiązanie całej tej sprawy" - dodaje.

"Wyjście Trumpa z przełomowego porozumienia nuklearnego z 2015 r. jest ważnym elementem w strumieniu napływających informacji" - ocenia z kolei Jason Low, starszy strateg inwestycyjny w DBS Wealtha Management. "Ale w szerszym kontekście wydarzeń, które się teraz dzieją, to wycofanie USA z umowy nuklearnej blednie w porównaniu z politycznymi kontaktami prezydenta USA z przedstawicielami krajów Azji Północnej" - dodaje.

W środę do Pjongjangu przybył sekretarz stanu USA Mike Pompeo, aby przygotować historyczne spotkanie Donald Trump - Kim Dzong Un.

Tymczasem szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini poinformowała we wtorek, że oczekuje, iż po wycofaniu się USA z porozumienia z Iranem inne kraje będą respektowały ten układ. Zaznaczyła, że UE jest zdeterminowana, aby utrzymać to porozumienie.

Mogherini wezwała też międzynarodową społeczność do respektowania porozumienia nuklearnego z Iranem, mimo że prezydent Donald Trump ogłosił, iż wycofuje USA z umowy i ponownie nałoży sankcje na Teheran.

Z kolei rosyjskie MSZ, oświadczyło we wtorek, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu USA z porozumienia nuklearnego jest "bezpodstawna" podkreślając, że zdaniem Rosji Iran ściśle przestrzegał tego układu. Resort zapewnił, że Rosja będzie kontynuować aktywną współpracę z Iranem i innymi państwami pozostającymi stronami porozumienia.

Brytyjska premier Theresa May, niemiecka kanclerz Angela Merkel i francuski prezydent Emmanuel Macron podkreślili zaś, że z "żalem i zaniepokojeniem" przyjęli decyzję amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem.

Liderzy trzech państw zaznaczyli, że ich kraje pozostają zobowiązane tą umową z 2015 roku (JCPOA), oceniając, że jest ona "istotna dla naszego wspólnego bezpieczeństwa". "Wzywamy wszystkie strony (układu) do dalszego zobowiązania się do jego pełnej implementacji i działania w duchu (wspólnej) odpowiedzialności" - napisali przywódcy.

W środę szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian oświadczył, że mimo wycofania się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem ten układ międzynarodowy "nie upadł". Zapewnił, że wraz z Wielką Brytanią i Niemcami Francja będzie starać się uchronić umowę.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Wyjście USA z tego układu było jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.30

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3561,87 0,11 0,23
DAX Niemcy 12913,39 0,01 0,87
FTSE 100 W.Brytania 7598,81 0,44 1,04
CAC 40 Francja 5520,93 -0,02 -0,15
IBEX 35 Hiszpania 10156,30 -0,12 0,67
FTSE MIB Włochy 24267,00 0,52 0,01

(PAP Biznes)