Marek Sawicki spotkał się z szefem rosyjskiego resortu rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem.

Towarzyszący ministrowi główny lekarz weterynarii Janusz Związek podał, że gospodarze przekazali stronie polskiej raport z kontroli przeprowadzonej w październiku 2008 roku w 18 zakładach mięsnych w Polsce, które ubiegają się o certyfikaty na eksport swoich produktów do Rosji.

Związek nie ujawnił szczegółów. Poinformował tylko, że w wyniku tej inspekcji kolejne dwa polskie zakłady produkcji mięsa czerwonego uzyskały rosyjskie certyfikaty.

Sawicki ze swej strony przekazał, że wkrótce w Polsce odbędzie się spotkanie przedstawicieli przetwórstwa rolno-spożywczego i handlowców z obu krajów.

"Między Polską i Rosją podpisane są stosowne porozumienia weterynaryjne i fitosanitarne. Potrzeba jeszcze większej aktywności przedsiębiorców i handlowców, żeby te porozumienia mogły nabrać praktycznego kształtu" - oświadczył polski minister.

Sawicki zauważył, że choć w 2008 roku polski handel rolno- spożywczy z Rosją wzrósł o 8 proc., to jednak nadal obroty te są niższe niż przed 2005 rokiem.

W ocenie ministra, jego wtorkowe rozmowy z Gordiejewem można uznać za zapowiedź coraz lepszych relacji gospodarczych między Polską i Rosją.

Sawicki przebywał w Moskwie od soboty. Głównym celem jego wizyty był udział w targach spożywczych PRODEXPO, podczas których promował polską żywność.

Wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego do Rosji, to niespełna 0,5 mld euro. "Przyjechaliśmy z polską ofertą na te targi, aby te relacje zdecydowanie poprawić" - oświadczył minister.

Dotychczas zezwolenia na handel z Rosją miały cztery zakłady produkujące mięso czerwone, 8 - białe i 27 mleczarni.

Rosja zniosła embargo na import polskiego mięsa w grudniu 2007 roku, a na część produktów roślinnych w styczniu 2008 roku. Zakaz wwozu polskich warzyw oraz owoców został cofnięty w marcu 2008 roku.

Wizyta Dankwerta w Polsce rozpocznie się 27 lutego.