Senat uchwalił we wtorek plan pobudzenia zmagającej się z kryzysem amerykańskiej gospodarki, przeznaczając na ten cel 838 mld dolarów.

Plan ten przewiduje wydanie w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego co najmniej 500 mld dolarów na wykup posiadanych przez banki lokat wysokiego ryzyka oraz przeznaczenie z funduszy publicznych, w tym środków banku centralnego Stanów Zjednoczonych Federal Reserve (Fed), do biliona dolarów na wsparcie działalności kredytowej banków komercyjnych.

"Jest mnóstwo pobożnych życzeń i oczekiwań, że ten pakiet stymulujący dla gospodarki USA będzie ratunkiem i spowoduje zwyżkę cen paliw" - mówi Mark Pervan, starszy strateg rynku towarowego w Australia & New Zealand Banking Gropu Ltd. w Melbourne.

Baryłka lekkiej ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku w dostawach na marzec w handlu elektronicznym drożeje w środę rano czasu europejskiego o 67 centów, czyli 1,8 proc. do 38,22 USD.

We wtorek ropa w USA staniała o 2,01 USD do 37,55 USD za baryłkę i była to najniższa cena zamknięcia od 16 stycznia. Był to też największy jednodniowy spadek ceny od 27 stycznia.

Ropa w tym roku staniała o 15 proc., rok do roku staniała o 60 proc.