Dzięki modernizacji elektrofiltrów cztery bloki energetyczne elektrowni będą emitowały o połowę mniej pyłów do atmosfery, spełniając rygorystyczne standardy emisyjne zawarte w tzw. konkluzjach BAT, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza.

Inwestycję w formule „pod klucz” realizować będzie firma Balcke-Dürr Polska. Kontrakt przewiduje kompleksową wymianę i modernizację części technologicznej elektrofiltrów wraz z układami elektrycznymi, sterowania i AKPiA (Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Automatyka) oraz instalacji odprowadzania popiołu spod elektrofiltrów, a także uruchomienie oraz optymalizację pracy.

Obok już pracujących bloków 1-4, na terenie elektrowni powstają dwa nowe, wysokosprawne bloki energetyczne 5-6 o przewidywanej łącznej mocy 1800 MW.

"Podpisana umowa na modernizację elektrofiltrów we wszystkich obecnie pracujących w zakładzie jednostkach wytwórczych sprawi, że Elektrownia Opole spełniać będzie najostrzejsze unijne wymagania w zakresie norm ochrony środowiska, które wejdą w życie w 2021 roku, tym samym realnie wpłynie również na poprawę jakości powietrza w regionie" – podkreśla prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Sławomir Zawada.

Reklama

Prace rozpoczną się w grudniu tego roku i prowadzone będą podczas trwania remontów kapitalnych poszczególnych bloków, co według PGE GiEK, w żaden sposób nie wpłyną na bieżące funkcjonowanie elektrowni. Zakończenie prac modernizacyjnych wszystkich czterech elektrofiltrów zaplanowano na drugi kwartał 2022 r.

>>> Czytaj też: Port w Gdyni był tak kosztowny, że trzeba było sprzedać prawa do eksploatacji nabrzeży