Według Falińskiego, w tym roku rynek detaliczny zanotuje wzrost ok. 3-5 proc. w porównaniu do 8 proc. rok wcześniej. Wartość tego rynku szacowana jest w Polsce na ok. 600 mld zł.

"Jeżeli uda się utrzymać poziom zatrudnienia i napływ pieniędzy europejskich, czyli utrzyma się poziom inwestycji, to dla sektora handlu kryzys będzie tylko spowolnieniem" - ocenił. Jego zdaniem, do zwiększenia inwestycji zagranicznych w tej branży może przyczynić się osłabienie polskiej waluty.

W opinii dyrektora generalnego POHiD, wzrost rynku detalicznego będą w Polsce podtrzymywać przede wszystkim duże firmy. "Wśród nich największą siłę rynkową będą miały te, które nie uwikłały się w światowe rynki finansowe" - zaznaczył.

W najbliższych latach w Polsce szybciej od międzynarodowych koncernów będą rozwijać się przedsiębiorstwa z polskim kapitałem (np. Bomi, Lewiatan, Piotr i Paweł), które już teraz posiadają ok. 58-proc. udział w rynku - uważa Faliński. "Rynek się modernizuje i rozwija się również przez bardzo nowoczesny system sprzedaży na mniejszej powierzchni handlowej" - zaznaczył.

POHiD jest organizacją zrzeszającą duże firmy detaliczne i dystrybucyjne. Powstała ponad 8 lat temu.