"Nie będziemy prowadzić skoordynowanej akcji wykupowania nieruchomości, dopóki te dwie lokalizacje nie zostaną chociaż poddane pod konsultacje społeczne" - powiedział. Dodał, że obydwie lokalizacje będą poddane badaniu środowiskowemu.

Jak mówił, "CPK powstanie na terenie o powierzchni 35 km kw.", choć teren zarezerwowany pod budowę to ponad 66,2 km kw. na obszarze gmin Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki (pow. żyrardowski).

Wild zauważył, że idealną lokalizacją na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego jest Baranów, ale - zgodnie z prawem, na potrzeby badań środowiskowych należy wskazać także inne lokalizacje. "Z punktu widzenia prawa lokalizacje nie muszą być od siebie oddalone" - zaznaczył.

Nowe lotnisko wraz z infrastrukturą, ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, czyli do końca 2027 r.(PAP)

autor: Mariusz Polit