Urbanowicz został wybrany przez zewnętrzną agencję doradztwa personalnego jako kandydat z doświadczeniem w dziedzinie restrukturyzacji oraz rozwoju przedsiębiorstw.

"Jego głównym zadaniem będzie przeprowadzenie Unipetrolu przez niespokojne czasy, w sytuacji rosnącej presji na ekonomiczną efektywność" - powiedział cytowany w komunikacie Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen i przewodniczący rady Unipetrolu.

W komunikacie płockiego koncernu nie podano powodów rezygnacji Vleugelsa ze stanowiska prezesa Unipetrolu.

Urbanowicz, prowadzący ostatnio prywatną firmę konsultingową, był związany wcześniej z Shell Gas Polska i Shell International Petroleum Company (Londyn), gdzie odpowiadał m.in. za fuzje i przejęcia, restrukturyzację i rozwój nowych projektów w Chinach, Indiach, Brazylii, Hong-Kongu, Argentynie i Chile. Był następnie prezesem Volvo Auto Poland oraz dyrektorem zarządzającym w PZU SA.

Jest absolwentem m.in. wydziału inżynierii lądowej Politechniki Warszawskiej oraz wydziału zarządzania i marketingu Uniwersytetu Warszawskiego.

PKN Orlen posiada od maja 2005 r. 62,9 proc. akcji. czeskiego Unipetrolu, który jest największą spółką grupy kapitałowej płockiego koncernu.