"Sektor bankowy zamiast około 12 proc. PKB stanowiłby może zaledwie 6-7 proc.", gdyby zniesiono rozróżnienie na uchylanie się od płacenia podatków (legalnymi sposobami) i oszustwo podatkowe, na którym szwajcarskie banki opierają swą tajemnicę bankową - ocenił Pictet.

Jeśli tajemnica bankowa zostanie zniesiona, "klient nie będzie miał powodu, by jeździć 500 km na spotkanie ze swoim agentem finansowym. Aby go przyciągnąć, musimy mu zaoferować coś, czego nie ma u siebie" - podkreślił bankowiec.

Pictet obawia się, że państwa G20 będą naciskać na banki, by zapobiec uchylaniu się od płacenia podatków przez najzamożniejszych podatników.

Wbrew tradycji nakazującej bankom szwajcarskim nieujawnianie swoich klientów, jeden z nich, bank UBS AG, przekazał nazwiska około 250 posiadaczy kont władzom amerykańskim prowadzącym śledztwo w sprawie uchylania się od płacenia podatków.

Prokuratorzy w USA szacują, że bank UBS AG przechowuje około 20 miliardów dolarów w aktywach zamożnych amerykańskich klientów, którzy chcieli w ten sposób ukryć je przed amerykańskim urzędem podatkowym. Bank zarabia na nich około 200 milionów dolarów rocznie.

Zdaniem Picteta, spór między amerykańskim wymiarem sprawiedliwości a bankiem UBS jednakże "nie oznacza końca tajemnicy bankowej ani szwajcarskiego modelu bankowego".

"Czekają nas bardzo trudne negocjacje, które zmienią kształt tajemnicy bankowej" - ocenił.

Władze USA wytoczyły proces kryminalny i cywilny szwajcarskiemu bankowi i decyzja ujawnienia kont jest efektem ugody zawartej przez obie strony. Na jej podstawie UBS zgodził się także zapłacić 780 mln dol. z tytułu rekompensaty za straty dla budżetu USA.

Po raz pierwszy w historii szwajcarscy regulatorzy finansowi zezwolili swojemu bankowi na ujawnienie tożsamości klientów. Konta w bankach szwajcarskich od stuleci pozostawały tajne.