Posiedzenie RPP rozpoczęło się we wtorek. Decyzja odnośnie stóp procentowych ma zapaść w środę.

"Spodziewam się, że RPP obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Taka niewielka obniżka powinna sprzyjać umacnianiu się złotego" - powiedział PAP szef departamentu analiz Domu Maklerskiego Millennium Marcin Materna.

Dodał, że takie obniżenie stóp będzie również korzystne dla gospodarki. "Powinno przyczynić się do obniżenia oprocentowania kredytów udzielanych przez banki komercyjne dla firm i gospodarstw domowych" - podkreślił.

Także ekonomista Ryszard Petru uważa, że RPP może zmniejszyć stopy o 25 punktów bazowych.

Natomiast w opinii głównego ekonomisty PricewaterhouseCoopers prof. Witolda Orłowskiego, Rada nie zmieni stóp, gdyż takiej decyzji nie sprzyjają wahania kursu złotego. Profesor dodał, że stopy procentowe powinny być obniżane 2-3 lata temu.

Również Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha spodziewa się, że RPP utrzyma stopy na obecnym poziomie lub nieznacznie je obniży.

"Doświadczenie pokazuje, że obniżka stóp procentowych nawet do granicy bliskiej zeru nie zapewnia rozwoju gospodarczego" - powiedział. "W naszej sytuacji nie należy się spodziewać nic nadzwyczajnego po kolejnej obniżce stóp procentowych" - dodał.

Główny ekonomista Domu Maklerskiego X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień spodziewa się zaś, że RPP obniży stopy o 50 punktów bazowych. "Uważam, że takie cięcie stóp nie zaszkodziłoby kursowi złotego" - zaznaczył. Podkreślił, że w obecnej sytuacji RPP powinna koncentrować się przede wszystkim na pobudzaniu wzrostu gospodarczego.

"Nie można jednak całkowicie wykluczyć, że RPP obniży stopy jedynie o 25 punktów bazowych. Oznaczałoby to, że większość członków Rady obawia się, iż zbyt duża obniżka stóp mogłaby niekorzystnie wpłynąć na kurs złotego" - podkreślił Kwiecień.

RPP rozpoczęła obniżanie stóp procentowych w listopadzie 2008 roku, tnąc je wtedy o 25 punktów bazowych. Miesiąc później oraz w styczniu br. RPP zmniejszyła stopy dwukrotnie, za każdym razem o 75 punktów bazowych. Teraz główna stopa NBP wynosi nie mniej niż 4,25 proc.