Według niego główną przyczyną zerwania współpracy była niewielka liczba kredytów, które udzielił Expander. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w 2008 roku tylko 0,6 proc. łącznej sprzedaży kredytów hipotecznych w Expanderze pochodziło z PKO BP.

Według ekspertów PKO BP jest trudnym bankiem, jeśli chodzi o współpracę z pośrednikami kredytowymi, bo ma własną, bardzo dużą sieć oddziałów i punktów sprzedaży. - Pośrednicy są tylko uzupełnieniem naszej oferty - przyznaje Izabela Świderek-Kowalczyk z PKO BP. Dlatego tak duży bank niekoniecznie potrzebuje pośredników, by dotrzeć do klientów.

- Nie komentujemy naszych relacji z kontrahentami, ale współpracujemy z ponad 4 tys. pośredników w całym kraju i co miesiąc kończymy współpracę z kilkoma z nich, a z kilkoma rozpoczynamy - mówi Izabela Świderek-Kowalczyk.

Nieoficjalnie wiadomo, że kredyty oferowane przez PKO BP nie wypadały dobrze w rankingach przygotowywanych przez Expandera i nie były polecane. Nie należy się temu dziwić, bo pośrednicy specjalizowali się w kredytach walutowych, a nawet dzisiaj marża pobierana przez PKO BP przy tego rodzaju pożyczkach jest zdecydowanie wyższa od średniej rynkowej (6,77 proc. w PKO BP, średnia rynkowa: 4,27 proc.). Bardziej atrakcyjna na tle rynku jest oferta PKO BP w zakresie kredytów w złotych.

Co na tę informację inni pośrednicy?

- Współpracujemy z tym bankiem w zakresie kredytów gotówkowych i kredytów hipotecznych i nie otrzymaliśmy żadnych informacji z banku, że nie jest zainteresowany dalszą współpracą - mówi Justyna Szafraniec z Finamo. W podobnym duchu wypowiadają się przedstawiciele innych firm pośredniczących w udzielaniu kredytów.

- Nic o tym nie słyszałam, by PKO BP zrywał umowy z pośrednikami, za to słyszałam, że przyglądają się kredytom gotówkowym. Jeżeli ktoś ma bardzo słaby portfel, to wypowiadają takim pośrednikom umowę - przyznaje Iwona Załuska z Upper Finance.

Według niej jeśli pośrednik sprzedał kredyty wartości 100 tys. i są problemy np. ze spłatą 30 proc. tej kwoty, to pośrednik może się spodziewać wypowiedzenia umowy kredytowej.

W PRZYSZŁYM TYGODNIU UMOWA Z BANKIEM POCZTOWYM

Jak zapowiadają przedstawiciele Expandera, w przyszłym tygodniu podpisana zostanie umowa z Bankiem Pocztowym, na mocy której firma oferować będzie kredyty z rządową dopłatą oferowane przez ten bank. Według ekspertów kredyt Rodzina na Swoim Banku Pocztowego to dzisiaj najtańszy kredyt hipoteczny na rynku, bo bank pobiera najmniejszą marżę (w wysokości tylko 1,3 proc.). W styczniu Expander porozumiał się natomiast z BRE Bankiem w sprawie udostępnienia kredytów oferowanych przez mBank i Multibank na warunkach promocyjnych.