Kto uszył twoje dżinsy? W jakich warunkach pracował? Robiąc zakupy, decydujesz o warunkach pracy i życia ludzi na całym świecie. Bądź odpowiedzialnym konsumentem! - zachęcają pomysłodawcy projektu "Modnie i etycznie" Polskiej Akcji Humanitarnej.

"Modnie i etycznie" to projekt edukacyjny, którego celem jest uświadomienie projektantom mody, twórcom firm odzieżowych oraz konsumentom, w jakich warunkach powstają ubrania.

"Miliony ludzi zatrudnionych w przemyśle odzieżowym pracuje w trudnych warunkach i zarabia mniej, niż im potrzeba na godne życie. Pracodawcy nie respektują ich praw, każą im pracować coraz szybciej i dłużej, żeby sprostać wymaganiom firm odzieżowych z całego świata. Jest wiele inicjatyw, które starają się zmienić tę sytuację - skłonić firmy odzieżowe do etycznych zachowań, a właścicieli fabryk do przestrzegania praw pracowników. To, czy im się uda, zależy także od ciebie" - przekonują organizatorzy akcji.

Podkreślają, że ze względu na niskie koszty, znaczna część produkcji ubrań przenoszona jest do krajów słabiej rozwiniętych - np. Indonezji, Bangladeszu, Pakistanu, a także Chin czy Indii. Oznacza to, że ubrania często szyte są w zupełnie innej części świata niż tam, gdzie są sprzedawane. Ta część przemysłu jest tak rozczłonkowana, że nawet firmy zlecające produkcję nie zawsze wiedzą, gdzie i w jakich warunkach szyte są ich ubrania. Szacuje się, że płaca szwacza lub szwaczki mieści się w przedziale 1-2 proc. ceny produktu. Pracownicy fabryk często zmuszani są do pracy po 10-12, a czasem nawet 16-18 godzin dziennie.

Projekt kierowany jest zwłaszcza do studentów, nauczycieli i instytucji związanych z rynkiem mody i przemysłem odzieżowym, ponieważ to oni będą tworzyć nowe standardy.

W ramach akcji PAH organizuje cykl spotkań z przedstawicielką organizacji Bangladesh Center for Workers Solidarity (BCWS) działającej na rzecz poprawy warunków pracy w przemyśle odzieżowym, Kalponą Akter, która przedstawi, jak wygląda sytuacja w fabrykach szyjących nasze ubrania oraz jaki wpływ na nią mają firmy i konsumenci m.in. z Polski.

Wszystkie spotkania będą miały charakter prezentacji połączonej z możliwością zadawania pytań. Wstęp na nie jest bezpłatny i otwarty dla zainteresowanych osób.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę 14 marca w Warszawie w klubie Plan B. W poniedziałek 16 marca zaplanowano spotkanie ze studentami i wykładowcami na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. 28 marca odbędzie się spotkanie ze studentami i wykładowcami w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. 30 marca przewidziano dwa spotkania w Toruniu: w Zespole Szkół Odzieżowych oraz na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W ramach projektu "Modnie i etycznie" organizowane są także szkolenia dla nauczycieli i wykładowców, konferencje naukowe i w warsztaty dla studentów i uczniów. Najbliższa konferencja "Modnie i etycznie w przemyśle tekstylno-odzieżowym" odbędzie się 17 marca w Łodzi. Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie internetowej www.modnieietycznie.pl.

W kampanię na rzecz poprawy warunków pracy przy produkcji odzieży oraz artykułów sportowych angażuje się także Koalicja Karat. "Fair Play w produkcji artykułów sportowych" to projekt międzynarodowy, realizowany przez organizacje z Austrii, Niemiec i Polski we współpracy z Claen Clothes Campaign - Kampanią "Czystych" Ubrań.

W ramach projektu Karat informuje o warunkach pracy przy produkcji artykułów sportowych, a także dostarcza konsumentom informacje, które pomogą im dokonywać świadomych wyborów podczas zakupów i wykorzystywać swoją "konsumencką siłę" na rzecz poprawy warunków pracy przy produkcji kupowanych przez nich artykułów.

Clean Clothes Campaign to organizacje pozarządowe, związki zawodowe, pracownicy i konsumenci w wielu krajach, działający na rzecz poprawy warunków pracy w przemyśle odzieżowym.