Według komunikatu biura prasowego rządu Abchazji 70-letni Gagulia zginął w wypadku na drodze z rosyjskiego miasta Psou do stolicy Abchazji Suchumi. Agecja TASS podała, że Gagulia był członkiem rosyjskiej delegacji, która wracała z Syrii. W wypadku ciężko ranni zostali kierowca samochodu, którym jechał premier Abchazji oraz jego ochroniarz.

Jak poinformował TASS, abchaska prokuratura wszczęła już śledztwo w tej sprawie. Zatrzymany został kierowca samochodu, który uderzył w auto Gagulii, a dochodzenie prowadzone jest na podstawie art. 263 kodeksu karnego Abchazji, który mówi o "naruszeniu przepisów ruchu drogowego ze skutkiem śmiertelnym w stanie odurzenia narkotykami."

Gennadi Gagulia trzykrotnie był premierem Abchazji. Po raz pierwszy w latach 1995 - 1997, następnie w latach 2002 - 2003, a 24 kwietnia br. po raz trzeci objął funkcję szefa rządu.

Abchazja jest jednym z dwóch, obok Osetii Południowej, separatystycznych regionów, który w 2008 roku oderwał się od Gruzji, co stało się przyczyną konfliktu zbrojnego między Gruzją a Rosją w sierpniu 2008 roku. Od tamtej pory Rosja wspiera te republiki finansowo i militarnie. (PAP)