Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,35 proc. do 26.062,12 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 0,56 proc. do 2.888,80 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół o 1,43 proc. do 7.895,79 pkt.

W ciągu dnia prezydent Donald Trump zapowiedział, że po sesji na Wall Street wygłosi oświadczenie w sprawie dalszych kroków w wojnie handlowej między USA a Chinami. Trump powiedział, że chociaż bardzo szanuje prezydenta Chin Xi Jinping, to deficyt handlowy USA z Chinami jest zbyt duży. "To nie może tak dłużej trwać" - powiedział prezydent USA.

W sobotę na swym portalu internetowym dziennik „Wall Street Journal" poinformował, że prezydent Trump zamierza ogłosić wprowadzenie nowych ceł na towary z Chin o łącznej wartości 200 mld dolarów USA nie później niż w poniedziałek.

Jak podał w piątkowym komunikacie Biały Dom, nowe cła „zamkną się najpewniej w widełkach od 10 proc. do 25 proc.".

Jak podaje jeden z największych chińskich dzienników „Global Times”, „Chiny nie mają zamiaru negocjować z pistoletem przystawionym do głowy”. Źródła podają, że w odwecie za wyższe cła, Pekin może wprowadzić ograniczenia w sprzedaży własnych podzespołów amerykańskim firmom, co może zaburzyć ich „łańcuch dostaw” .

"Kwota, na którą chińskie towary zostałyby oclone, jest dość niska w odniesieniu do gospodarki USA, jednak po stronie Białego Domu można zaobserwować wolę, by iść jeszcze dalej” - powiedział Bill Barker, analityk Motley Fool Small Mid-Cap Growth Fund.

Najgorzej podczas poniedziałkowej sesji na Wall Street radziły sobie sektory: IT i dóbr luksusowych.

Akcje Twittera traciły ok. 4 proc. po tym, jak MoffettNathanson podtrzymał dla nich rekomendację "sprzedaj", wskazując na utrzymujący się trend wzrostowy kosztów.

Ponad 1 proc. zniżkował Micron po obniżce cen docelowych akcji tej spółki przez analityków BMO Capital Markets i Deutsche Banku.

Ponad 3 proc. spadły notowania Amazona po sugestiach analityków Citi, że spółka będzie musiała podzielić się na dwie części, aby uniknąć dochodzenia antytrustowego ze strony administracji prezydenta Trumpa.

Zniżkowały też m.in. Apple na fali obaw, że spółka ta stanie się ofiarą wojny handlowej USA-Chiny. Dla Apple Chiny są jednym z największych rynków.

Kurs Tesli spadał o około 1,5 proc. po informacji o umowie inwestycyjnej wartej 1 mld dolarów między saudyjskim fundusze majątkowym a kalifornijskim producentem samochodów elektrycznych Lucid Motors.

W połowie sierpnia CEO Tesli Elon Musk informował, że zamierza wycofać spółkę z giełdy po spotkaniach z przedstawicielami funduszu z Arabii Saudyjskiej, którzy mieli zapewnić finansowanie dla skupu akcji.

Według nieoficjalnych informacji amerykańska firma oferująca przewozy za pośrednictwem aplikacji mobilnej Uber prowadzi rozmowy ws. zakupu Careem, przedsiębiorstwa oferującego podobne usługi z Dubaju. Umowa miałaby opiewać na 2-2,5 mld dolarów.

W USA nieoczekiwanie spadł, do 19 pkt. z 25,6 pkt. miesiąc wcześniej, wrześniowy indeks aktywności wytwórczej w stanie N. Jork. Oczekiwano 23 pkt.

W Europie na zamknięciu notowań indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,04 proc., niemiecki DAX stracił 0,23 proc., brytyjski FTSE spadł o 0,03 proc., a francuski CAC 40 zniżkował 0,07 proc.

Szwedzki detalista H&M poinformował w poniedziałek o wyższej niż spodziewana sprzedaży w III kw. 2018 r. Akcje spółki wzrosły o 17 proc.

W strefie euro opublikowano ostateczny odczyt inflacji HICP za sierpień, która wyniosła 2,0 proc. rdr, zgodnie z oczekiwaniami.

W środę w Salzburgu ma dojść do spotkania europejskich liderów m.in. w sprawie granicy Irlandii Północnej po Brexicie. Podczas nieformalnego szczytu UE w Salzburgu brytyjska premier Theresa May ma przedstawić liderom szczegóły ustalonej w lipcu tzw. propozycji z Chequers, zakładającej bliską współpracę Wielkiej Brytanii z UE ws. kontroli celnej, a także zachowanie swobodnego przepływu dóbr i towarów rolniczych.

Główny unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier powiedział w środę, że umowa ws. wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty jest możliwa, jeśli integralność wspólnego rynku zostanie zachowana.

Komisja Europejska potwierdza, że „niektóre fragmenty umowy brexitowej zostały już zaakceptowane przez unijnych i brytyjskich negocjatorów”.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ostrzegła w poniedziałek swych przeciwników z rządzącej Partii Konserwatywnej, że „alternatywą wobec proponowanego przez nią porozumienia w sprawie Brexitu jest brak porozumienia”.

W poniedziałek ogłoszono zmiany personalne w najważniejszych bankach centralnych. Richard Clarida został w poniedziałek oficjalnie mianowany wiceprezesem Fedu.

Jozef Makuch z Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego rozważa odejście przed końcem kadencji, by umożliwić powołanie następcy przed słowackimi wyborami w 2020 roku, które mogą nie wyłonić zdecydowanego zwycięzcy.

Argentyńskie peso umacniało się lekko wobec dolara po informacji, że minister skarbu Argentyny Nicolas Dujovne zaprezentuje w poniedziałek propozycję budżetu na 2019 r. w izbie niższej parlamentu.

Turecki rząd przygotowuje się do ogłoszenia zestawu środków, które mają pomóc bankom poradzić sobie z trudnymi do odzyskania kredytami – napisał w poniedziałek Bloomberg, powołując się na cztery źródła bliskie rządowi.

Podobny ruch jak w Turcji ma zamiar wykonać rząd Indii – władze planują połączyć trzy należące do państwa banki, by wzmocnić obciążony długiem system bankowy w trzeciej największej gospodarce Azji. (PAP Biznes)