Wskazano m.in., że podniesienie przez USA ceł na samochody z UE - czym grozi prezydent Donald Trump - spowodowałoby w Niemczech utratę miejsc pracy i zaszkodziłoby produktywności i koniunkturze.

Reuters podkreśla, że w Niemczech co trzecie miejsce pracy jest związane z eksportem, a amerykańskie cła na samochody byłyby szczególnie dotkliwe z racji wielkości niemieckiego sektora motoryzacyjnego.

W raporcie wyrażono też opinię, że "środki odwetowe ze strony UE prawdopodobnie złagodziłyby spadek koniunktury w Unii i spowodowałyby wielką recesję w Stanach Zjednoczonych".

Podkreślono, że od początku roku nastąpiło "drastyczne pogorszenie klimatu" w handlu międzynarodowym. Cła zapowiadane i wprowadzane przez Stany Zjednoczone prowadzą do wzrostu protekcjonizmu. Partnerzy handlowi USA, których to dotyczy, przede wszystkim Chiny, reagują posunięciami odwetowymi. Niemieckie instytuty gospodarcze ostrzegają przed groźbą coraz większych barier w handlu światowym.

Reklama

Jako zagrożenie gospodarcze dla Niemiec w raporcie wymieniono też kryzysy finansowe w Turcji i w Argentynie oraz ewentualność wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia w sprawie przyszłych relacji.

Agencja dpa zwraca uwagę, ze wielkie firmy amerykańskie w Niemczech nastawiają się na pogorszenie koniunktury w związku z konfliktem handlowym między USA a UE. "Gospodarka po obu stronach Atlantyku jest zdezorientowana i działa ostrożniej" - uznała amerykańska izba handlowa w Niemczech (AmCham Germany).

Szef AmCham Frank Sportolari podkreślił w czwartek we Frankfurcie nad Menem, że przedsiębiorstwa potrzebują przede wszystkim "poczucia pewności, transparentności i planu zażegnania konfliktu handlowego".

Dpa odnotowuje, że w 2017 roku zyski 50 największych amerykańskich przedsiębiorstw w Niemczech wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim o 3,4 proc., do 171 miliardów euro. Jednak ankieta AmCham wykazała, że z powodu nowych ceł tylko połowa tych firm liczy na dalszy wzrost obrotów. Dpa odnotowuje, że największym amerykańskim pracodawcą w Niemczech jest McDonald's, zatrudniający 60 tys. osób.

>>> Czytaj też: Trump twierdzi, że Europejczycy nie kupują pojazdów z USA. Grubo się myli