Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk został wybrany ponownie na prezydenta tego miasta. W pierwszej turze wyborów zdobył 62,32 proc. głosów. Będzie to trzecia kadencja Żuka na stanowisku prezydenta Lublina.

Wyniki głosowania podała w poniedziałek wieczorem Miejska Komisja Wyborcza w Lublinie.

Żuk jest przewodniczącym lokalnych struktur PO, ale w wyborach samorządowych startował z własnego komitetu (KWW Krzysztof Żuk), w skład którego weszli przedstawiciele PO, Nowoczesnej, PSL, SLD i ugrupowania Wspólny Lublin oraz działacze dzielnicowi i społeczni.

Reklama

Główny konkurent Żuka kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł PiS Sylwester Tułajew uzyskał 31,48 proc. głosów.

Pozostali kandydaci otrzymali: poseł Kukiz’15 Jakub Kulesza, popierany przez KWW Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie – 2,98 proc., Magdalena Długosz z KWW Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski - 1,49 proc., Marian Kowalski z KWW My z Lublina - 1,34 proc., Joanna Kunc z KWW Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego - 0,37 proc.

Frekwencja wyborcza w Lublinie wyniosła 54,68 proc.

Żuk: Lublin przeprowadził pilotaż połączenia wszystkich sił

Lublin przeprowadził pilotaż połączenia wszystkich możliwych sił i ta koalicja dla Lublina znalazła akceptację naszych mieszkańców – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów na prezydenta tego miasta.

"Lublin przeprowadził pilotaż połączenia wszystkich możliwych sił, które wokół programu dla Lublina stanowiły komitet wyborczy wyborców - zarówno PO, SLD, Nowoczesna, ale także PSL, także działacze rad dzielnic i (ugrupowanie) Wspólny Lublin, który wspierał przez całą tę kadencję prezydenta" - powiedział Żuk.

"Ta koalicja dla Lublina, bo tak to trzeba nazwać, znalazła akceptację naszych mieszkańców" – podkreślił.

Żuk jest przewodniczącym PO w regionie, ale w wyborach samorządowych startuje w własnego komitetu.

Żuk podkreślił, że jego komitet wyborczy przedstawił kompleksowy program dla Lublina i jego mieszkańców. "Ten program wspólnie z mieszkańcami zrealizujemy" – deklarował.

Dziękował mieszkańcom za wsparcie. "To jest dowód tego, że te ostatnich osiem lat przepracowanych dla naszych mieszkańców i dla naszego Lublina i ta deklaracja na kolejne pięć lat została odebrana przez naszych wyborców, jako wiarygodne zobowiązanie" – powiedział.

Żuk zaprosił wszystkich mieszkańców Lublina - także tych, którzy nie głosowali - do współpracy, "by budować nowoczesny Lublin, który będzie miejscem dla wszystkich niezależnie do poglądów politycznych".

"Stanowimy komitet wyborczy wyborców, ale deklarowaliśmy, że będziemy działać ponad podziałami politycznymi" - podkreślił.

"Lublin jest nasz wspólny i będziemy tak to traktować. Wszystkich mieszkańców zapraszamy do współpracy. Te pięć lat będziemy wspólnie, razem ciężko pracować, żeby po pięciu latach również tak jak dzisiaj móc mówić o dobrych efektach naszej pracy" - dodał Żuk.

Podziękował wszystkim osobom, które były zaangażowane w kampanię wyborczą za poświęcenie i trud, a także za spotkania z mieszkańcami i korygowanie programu stosownie do ich wniosków. "Dzisiaj możemy powiedzieć, że jesteśmy razem z mieszkańcami Lublina i będziemy ten program realizować" – zadeklarował Żuk.