Gdyby w najbliższych wyborach do Sejmu PiS wystartowało jako Zjednoczona Prawica - w koalicji z Porozumieniem i Solidarną Polską, otrzymałoby 31 proc. głosów osób chcących wziąć udział w wyborach. PO, jako Koalicja Obywatelska wraz z Nowoczesną może liczyć na 24 proc. - wynika sondażu Kantar Public.

Kantar Public w badaniu zapytał Polaków, na kogo zagłosowaliby, gdyby w najbliższych wyborach do Sejmu partia Prawa i Sprawiedliwości wystartowała jako Zjednoczona Prawica - w koalicji z partiami: Porozumienie i Solidarna Polska, natomiast Platforma Obywatelska, jako Koalicja Obywatelska wraz z partią Nowoczesna.

Wśród osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, najliczniejszy odsetek Polaków (31 proc.) swój głos oddałby na Zjednoczoną Prawicę. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 24 proc. badanych. Na kolejnym miejscu, z poparciem po 8 proc. znalazłyby się partie: Kukiz’15 oraz PSL, a w następnej kolejności SLD z 7 proc. rezultatem.

Zjednoczona Prawica, w porównaniu do wyników Prawa i Sprawiedliwości z ubiegłego miesiąca, otrzymała poparcie niższe o 11 punktów procentowych. Natomiast Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie wyższe od Platformy Obywatelskiej (o 4 punkty procentowe). Znaczny wzrost odnotowała również partia PSL (o 4 punkty procentowe), przekraczając tym samym próg wyborczy.

Kukiz’15 odnotował 2 proc. wzrost względem września, natomiast SLD stracił 1 proc. poparcia.

Reklama

Na Partię Razem oraz na Wolność chciało głosować po 2 proc.; na "inną partię" - 1 proc. 17 proc. nie miało zdania, na kogo zagłosuje. Jest to wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu do wyników z września

Badacze Kantar Public spytali też Polaków o chęć udziału w nadchodzących wyborach do Sejmu. 66 proc. zapowiedziało gotowość wzięcia udziału w tych wyborach – jedna trzecia badanych (33 proc.) raczej zagłosowałaby, taki sam odsetek (33 proc.) zdecydowanie przystąpiłoby do głosowania.

23 proc. ankietowanych odparło, że nie weźmie udziału w wyborach do Sejmu, przy czym 11 proc. twierdzi, że raczej by nie zagłosowało, a 12 proc. zdecydowanie nie zagłosowałoby. 11 proc. Polaków jeszcze nie zdecydowało czy oddadzą swój głos w tych wyborach.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-17 października 2018 roku, na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1037 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. (Preferencje partyjne: N=688 – osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach). Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

>>> Czytaj też: Ile wyniesie deficyt budżetowy? Morawiecki: W tym roku może być bardzo ciekawa niespodzianka