Wybory do Kongresu 6 listopada będą rodzajem testu po dwóch latach prezydentury Donalda Trumpa. Z sondaży wynika, że Republikanie mogą utrzymać kontrolę nad Senatem, ale stracą większość na rzecz Demokratów w Izbie Reprezentantów.

Sondaże wskazują, że Demokraci mają duże szanse na zdobycie dodatkowych 23 miejsc w Izbie Reprezentantów, co pozwoliłoby blokować niektóre posunięcia administracji Trumpa.

Opinion polls and nonpartisan forecasters generally show Democrats with a strong chance of taking the 23 additional seats they would need for a majority in the House of Representatives, which they could use to launch investigations into Trump's administration and block his legislative agenda.

Analitycy zwracają uwagę, że zazwyczaj po zakończeniu wyborów do Kongresu w USA na globalne rynki akcji powracają lepsze nastroje, zwiększa się też apetyt na ryzyko. Tym razem, chociaż korekta w krótkim terminie po ostatniej fali spadków może się jeszcze utrzymać, to jednak nie brakuje czynników sprzyjającym dalszemu pogorszaniu się koniunktury.

Reklama

W centrum uwagi będzie też rozwój sytuacji na linii USA-Chiny. Prezydent Trump zapowiedział w piątek, że prawdopodobnie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawach handlowych z Państwem Środka. Dodał, że w ostatnim czasie udało się rozwiązać wiele różnic i napięć między oboma krajami. Wcześniej doradca ekonomiczny Trumpa, Larry Kudlow, mówił jednak z dużo większą ostrożnością o możliwości porozumienia na linii USA-Chiny.

Globalne rynki finansowe będą też patrzeć na efekty posiedzenia Fed w tym tygodniu. Chociaż nikt nie oczekuje kolejnej podwyżki stóp procentowych, to jednak analitycy będą bacznie szukać sygnałów wskazujących na plany Fed w tym zakresie do końca tego roku oraz w całym 2019 roku.

Fed we wrześniu podniósł stopy procentowe po raz trzeci w 2018 roku. Solidny wzrost gospodarczy w połączeniu z rosnącą inflacją prawdopodobnie skłoni członków Fed do czwartej podwyżki stóp w grudniu, pomimo rosnącej presji ze strony Białego Domu. Prezydent Trump w ostatnim czasie kilkakrotnie ostro krytykował członków Fed na czele z jego prezesem za dotychczasowe podwyżki, gdyż może to zakłócić wzrost gospodarczy w USA.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed w grudniu obecnie oceniane jest przez analityków na 78 proc.

Z danych makro uwagę przykuwa zwłaszcza raport o cenach producenta w USA za październik, gdyż powinien on dać jaśniejszy sygnał co do ścieżki inflacji.

Z Chin napłyną uważnie śledzone przez inwestorów dane o handlu. Pokażą one, czy napięcia handlowe na linii USA-Chiny przełożyły się na export i import we wrześniu.

Dodatkowo około 40 spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 przedstawi w tym tygodniu wyniki finansowe za trzeci kwartał. W poniedziałek zrobią to m.in. Sysco, SeaWorld, Marriott, Mylan, we wtorek Eli Lilly, Ralph Lauren, Papa John's, w środę Qualcomm, Groupon, Michael Kors, Dean Foods i Office Depot, w czwartek Disney, DR Horton, Dropbox, a w piątek Potbelly i Enviva

--------

Kalendarz makroekonomiczny w tygodniu 5-9 listopada:

Poniedziałek:

Chiny - PMI usługi za październik (prognoza 53 pkt, poprzednia wartość 53,1 pkt);

USA - ISM usługi za październik (prognoza 59,5 pkt, poprzednia wartość 61,6 pkt);

Wtorek:

Niemcy - zamówienia przemysłowe za wrzesień (poprzednio 2 proc. wzrostu m/m);

Czechy - produkcja przemysłowa za wrzesień (poprzednio 1,9 proc. wzrostu r/r);

Niemcy - PMI usługi za październik (prognoza 53,6 pkt, poprzednia wartość 53,6 pkt);

strefa euro - PMI usługi za październik (prognoza 54,5 pkt, poprzednia wartość 53,3 pkt);

Środa:

Niemcy - produkcja przemysłowa za wrzesień, (poprzednio -0,3 proc. spadku m/m);

strefa euro - sprzedaż detaliczna za wrzesień (poprzednio spadek o 0,2 proc. m/m);

Czwartek:

FOMC - decyzja w sprawie stóp procentowych po zakończeniu posiedzenia;

Niemcy - eksport za wrzesień (poprzednio spadek m/m o 0,1 proc.);

Piątek:

USA - ceny producenta PPI za październik (prognoza zakłada wzrost o 0,3 proc. m/m i o 2,6 proc. rok do roku);

USA - wstępny odczyt wskaźnika Michigan (poprzednio 99 pkt).