Grupa PKP i ARP ogłosiły konkurs na innowacje dla koleiWarszawa, 20.11.2018 (ISBnews) - Spółki z Grupy PKP wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) ogłosiły konkurs "inNOWacje - #kolej2023", w ramach którego startupy, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz jednostki naukowo-badawcze będą mogły zgłaszać nowoczesne rozwiązania, mogące mieć zastosowanie na kolei, poinformowali przedstawiciele organizatorów. Zgłoszenia będzie można przesyłać do końca grudnia br. Rozstrzygnięcie konkursu zostało zaplanowane na 23 stycznia 2019 r.

"Dzięki konkursowi możemy pokazać, że ARP to nie tylko restrukturyzacje, ale też innowacje i 'wyjście do przodu'. Dzięki ARP Innovation Pitch skraca się czas poszukiwania nietypowych, bardzo innowacyjnych rozwiązań, czasami wymagających długiej pracy badawczej. Dla małych firm oznacza to możliwość pokazania swoich rozwiązań" - powiedział wiceprezes ARP Andrzej Kensbok podczas konferencji prasowej.

Konkurs "inNOWacje - #kolej2023" odbywa się w formule ARP Innovation Pitch, czyli cyklicznych spotkań, których celem jest stworzenie warunków do współpracy dużych spółek z sektorem MŚP. Brały w nich udział m.in. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, Ursus, Grupa Azoty czy Synthos. Efektem dotychczasowych 17 edycji było ponad 400 zgłoszeń, z których ok. 100 było prezentowanych bezpośrednio przed organizatorami, wyjaśnił Kensbok.

"Cieszę się, że możemy dziś mówić o ogłoszeniu konkursu na innowacyjność na kolei. Przez lata kolej była tematem do dyskusji raczej w wymiarze negatywnym. Dziś widzimy, że kolej potrafi się zmieniać. Mamy zamiar rozstrzygnąć konkurs pod koniec stycznia przyszłego roku" - powiedział prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński.

"Innowacyjne rozwiązania już teraz sprawdzają się w działalności naszych spółek, a ten konkurs jest elementem szerszej polityki i systemu wdrażania innowacji w firmach kolejowych i ma na celu pogłębienie współpracy ze światem nowych technologii" - dodał.

Jury konkursowe złożone z przedstawicieli czterech spółek kolejowych oraz funduszy venture capital wyłoni zwycięzców, na których czekają atrakcyjne nagrody finansowe. Organizatorzy konkursu to spółki PKP S.A., PKP Intercity, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Cargo oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.

Kolejarze będą szukać nowoczesnych rozwiązań w czterech kategoriach: Kolej dla Pasażera, Innowacyjna Technika Kolejowa, Nowoczesny Marketing i Sprzedaż oraz Ekologia, Elektrooszczędność, Elektromobilność. Do konkursu będą mogli zgłosić się przedstawiciele startupów, tj. mikroprzedsiębiorstw na wczesnych etapach rozwoju działalności, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), jednostek naukowo-badawczych, których zadaniem będzie przygotowanie innowacyjnego rozwiązania w wybranej przez nich kategorii, wyjaśnili organizatorzy.

Poza nagrodą finansową twórcy wyjątkowo ciekawych rozwiązań mogą uzyskać szansę przeprowadzenia wdrożenia pilotażowego w ramach infrastruktury grupy PKP. Może być to wyjątkowa szansa na przetestowanie produktu i zdobycie doświadczenia współpracy z dużym odbiorcą technologii, podkreślono także.

Na innowacyjne rozwiązania czekają spółki z Grupy PKP, m.in. przewoźnik towarowy i pasażerski: PKP Cargo i PKP Intercity.

"PKP Cargo jest zainteresowane rozwiązaniami informatycznymi, które pomogą nam w stworzeniu narzędzi usprawniających proces organizacji przewozów kolejowych i całego systemu logistycznego, w tym procesy zarządzania zasobami" - wskazał prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz.

"Kolej to transport przyszłości, a PKP Intercity ma długoterminowe plany rozwoju swoich usług z wykorzystaniem innowacyjnych projektów. W lutym br. podpisaliśmy z NCBiR list intencyjny o stworzeniu nowoczesnych pociągów w ramach partnerstwa innowacyjnego. Niedawno w tej sprawie ogłosiliśmy zaproszenie do dialogu technicznego, skierowane do producentów taboru. Jestem pewien, że wykorzystanie rozwiązań zaproponowanych w konkursie jeszcze bardziej zachęci pasażerów do podróżowania pociągami PKP Intercity, dlatego chcemy być aktywnym partnerem do współpracy w świecie technologii" - dodał prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Możliwość zgłaszania propozycji nowoczesnych rozwiązań dla kolei pojawi się jeszcze w listopadzie.

(ISBnews)