Poparło ją 57 senatorów, przeciw było 26, nikt się nie wstrzymał.
Najwięcej kontrowersji w związku z tą ustawą wzbudzała jedna z poprawek, zgłoszonych w drugim czytaniu w Sejmie. Zakładała, że w razie obniżenia sumy funduszy własnych banku poniżej wymaganego w Prawie bankowym poziomu albo powstania niebezpieczeństwa takiego obniżenia Komisja Nadzoru Finansowego "może podjąć decyzję o przejęciu banku przez inny bank za zgodą banku przejmującego", jeżeli nie zagrozi to bezpieczeństwu środków gromadzonych na rachunkach w banku przejmującym.
Parlamentarzyści opozycji podnosili, że poprawkę wprowadzono do Prawa bankowego dwa dni po tym, gdy właściciel m.in. Getin Noble Banku Leszek Czarnecki zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Marka Chrzanowskiego, jako szefa KNF. Zgodnie z niedawną publikacją "Gazety Wyborczej", według Czarneckiego, w rozmowie w marcu 2018 r. Chrzanowski miał zaoferować przychylność dla jego banku w zamian za zatrudnienie wskazanego prawnika. Szef KNF, według Czarneckiego, miał żądać dla niego pensji wysokości 1 proc. kapitałów banku.
Wiceminister finansów Leszek Skiba tłumaczył w toku prac nad ustawą w Senacie, że taka interpretacja nie jest właściwa. Przekonywał, że poprawka o przejęciach lub łączeniu banków jest potrzebna, bo z końcem grudnia kończy się okres przejściowy unijnej dyrektywy CRE, która zakłada, że banki, które nie spełniają wymogów kapitałowych i nie zrzeszyły się, tracą licencję i mogą upaść. Od upadku lepsze jest to, aby dalej funkcjonowały w innej formule.
Skiba mówił, że groźba utraty licencji dotyczy kilku małych banków spółdzielczych, "skala jest absolutnie minimalna", ale "lepiej mieć takie przepisy". Jak mówił, przepisy takie obowiązywały przed 2016 r., zastąpiła je procedura tzw. przymusowej restrukturyzacji, wynikająca z dyrektywy unijnej. Okazało się jednak, że potrzebne jest jedno i drugie, stąd pomysł przywrócenia starych przepisów. Wiceminister zaznaczył, że proponowane przepisy są identyczne z tymi sprzed 2016 r., a zostały zgłoszone jako inicjatywa poselska, kiedy zorientowano się, że problem utraty licencji jest realny.
>>> Czytaj też: Banki są zbyt ważne, żeby upaść. To doskonały system
daniel(2018-11-23 23:33) Zgłoś naruszenie 717
Teraz będą doprowadzać banki na skraj bankructwa, przejmą, obsadzą swoimi nieukami, pociotkami. Ogłoszą że jest repolonizacja i sukces bo wraca do polskich rąk, a potem będą ciągnąć miliony na swoje konta. Ludzie znacjonalizowanych banków zabierajcie pieniądze bo juz ich nie zobaczycie.!!! Ludzie są głupi, nie rozumieją, że znacjonalizowany system bankowy to brak konkurencji, a co za tym idzie, wyższe ceny, dla każdego klienta. Teraz na lokacie można jeszcze dostać ponad 3%. PKO daje 1,8% , i jeśli wszystko znacjonalizuja, to dadzą jeszcze mniejsze oprocentowanie, a już inflacja powoduje, że w bankach narodowych, człowiek realnie traci, bo inflacja jest ok 2%. PKO lokata 1.8*% - 2% inflacja = -0,2 % czyli realna strata. A inflacja będzie wyzsza. Prywatne banki dają po prostu więcej., pomyślcie ludzie!
Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedzdaniel(2018-11-30 19:51) Zgłoś naruszenie 00
trzeba być bardzo mało inteligentnym by głosować na pis. Pisogłówki.
sylwia(2018-11-30 01:01) Zgłoś naruszenie 00
pis to gorzej niz prl, dużo gorzej, dlatego to jego ostatnia kadencja.
seba(2018-11-29 03:13) Zgłoś naruszenie 10
bo pis to szit
Jaro(2018-11-24 03:53) Zgłoś naruszenie 00
"Najwięcej kontrowersji w związku z tą ustawą wzbudzała jedna z poprawek, zgłoszonych w drugim czytaniu w Sejmie." No i ją właśnie przyjęli, to co piszecie, że "bez poprawek"?
OdpowiedzWojciech K(2018-11-28 13:14) Zgłoś naruszenie 00
Netflix i 1983 już w piątek 30 listopada ma swoją premierę. Serial zapowiada się naprawdę super :) Maciek Musiał i Robert Więckiewicz w obsadzie to recepta na udany serial :D Dwa pierwsze odcinki wydają się zbyt długie, ale nie zrażajcie się, od trzeciego będziecie zaskoczeni. O końcówce już nawet nie mówię :)
Odpowiedz