Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,44 proc. do 24.748,66 pkt.

S&P 500 zyskał 0,32 proc. i wyniósł 2.682,12 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,01 proc. do 7.082,70 pkt.

W ramach indeksu S&P 500 we wtorek można było lekkie odbicie w spółkach technologicznych, którym przewodził Netflix.

Z kolei akcje Apple'a zniżkowały po tym jak prezydent Trump zasugerował w poniedziałek, że nowe 10-proc. cła na chińskie produkty mogą objąć także telefony produkowane w Chinach.

Koncern z Cupertino znalazł się w ostatnim czasie pod presją, bowiem walory spółki spadły o ponad 25 proc., po osiągnięciu szczytowych poziomów w tym roku.

Dobrze radził sobie sektor bankowy.

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla „Wall Street Journal”, że przychyla się do podwyższenia ceł na chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów - do 25 proc. z 10 proc.

Trump powiedział, że jest gotów też do nałożenia ceł na dodatkową partię chińskich produktów - o wartości 267 miliardów dolarów, jeśli nie uda się zawrzeć porozumienia z Chinami.

Donald Trump i Xi Jinping mają spotkać się na szczycie grupy G20 w Argentynie, który odbędzie się 30 XI - 1 XII, by dyskutować o handlu. Część uczestników rynku liczy, że obie strony wykażą się chęcią do rozmów i powstrzymają się przed dalszą eskalacją konfliktu, lecz perspektywy ku temu są niepewne.

Fed powinien przyjąć "stopniowe" podejście do podwyżek stóp, które również powinno "opierać się na danych" – powiedział we wtorkowym przemówieniu wiceprezes Fedu Richard Clarida. Wiceprezes dodał, że FOMC jest "znacznie bliższy" neutralnego poziomu stóp procentowych.

"Podnoszenie stóp proc. zbyt szybko może niepotrzebnie skrócić okres rozwoju gospodarczego" - powiedział bankier.

W ocenie Claridy proces zbierania i analizowania ważnych danych i zmiennych "wspiera argumenty za stopniową normalizacją polityki".

Oprócz Claridy swoje wtorkowe wystąpienia będą mieli też Charles Evans (Fed w Chicago), Raphael Bostic (Fed w Atlancie) i Esther George (Fed w Kansas City) wezmą udział w panelu Clearing House 2018 w Nowym Jorku.

Szczególnie ważne dla graczy rynkowych może okazać się jednak środowe wystąpienie prezesa Fed Jerome'a Powella, który może zasygnalizować przerwę w podwyżkach stóp procentowych za Oceanem w przyszłym roku. W czwartek zostanie zaprezentowany protokół z ostatniego posiedzenia Fed.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w listopadzie do 135,7 pkt. wobec 137,9 pkt. miesiąc wcześniej. Oczekiwano 135,9 pkt. (PAP Biznes)