Alstom oficjalnie otworzył nową linię montażową w chorzowskim zakładzie


Warszawa, 29.11.2018 (ISBnews) - Alstom oficjalnie dokonał otwarcia nowej linii montażowej w zakładzie w Chorzowie, przeznaczonej dla pociągów Intercity Next Generation (ICNG), produkowanych m.in. dla holenderskiego krajowego przewoźnika kolejowego Nederlandse Spoorwegen (NS), podał producent.
"Bardzo cieszymy się z tego, że możemy powitać dziś w Chorzowie kierownictwo NS na otwarciu linii montażowej dla pociągów ICNG. Ta nowa linia stanowi część naszego ambitnego programu inwestycyjnego, którego realizację rozpoczęliśmy w zakładzie w Chorzowie, jednym z flagowych obiektów Alstomu. Nasze zespoły w Polsce angażują się w zapewnienie sukcesu tego projektu" - powiedział starszy wiceprezes Alstomu na Europę Gian Luca Erbacci, cytowany w komunikacie.
Zgodnie z warunkami zamówienia przyznanego Alstomowi w lipcu 2016 r., Alstom dostarczy Nederlandse Spoorwegen 79 pociągów Coradia Stream w wersji Intercity, których prędkość maksymalna wynosi 200 km/h. Alstom dostarczy NS pociągi składające się z ośmiu i pięciu wagonów. Pierwsze pociągi zostaną dostarczone w styczniu 2020 r. W 2021 r. pociągi będą kursować w ramach holenderskiej sieci krajowej na linii dużych prędkości na odcinku Amsterdam-Rotterdam-Breda, a w 2022 r. w korytarzu Haga-Eindhoven. Łączna wartość kontraktu wynosi ponad 800 mln euro, a umowa zakłada możliwość zwiększenia produkcji, przypomniano.
"Na nowej linii montażowej zastosowano najnowocześniejsze technologie i procesy, które mają poprawić wydajność oraz ograniczyć czas produkcji. W tej nowoczesnej hali montażowej o powierzchni 6 500 m2 znajduje się 20 stanowisk roboczych umożliwiających przeprowadzenie pełnego procesu produkcji od czynności poprzedzających montaż, poprzez montowanie okablowania oraz wyposażenia wewnętrznego. Spawanie i montowanie karoserii, lakierowanie oraz kontrola końcowa odbywają się w oddzielnych halach. W różnych europejskich oddziałach Alstomu w projekt budowy pociągów ICNG zaangażowanych jest obecnie ponad 500 pracowników, z czego 110 pracuje na nowej linii montażowej w Chorzowie. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby każdego dnia pracy produkować jeden wagon" - czytamy także.
W zakładzie produkcyjnym Alstomu w Chorzowie o powierzchni 250 000 m2 produkowane są składy metra oraz pociągi regionalne. Jest on również światowym centrum kompetencyjnym, jeśli chodzi o pociągi metra oraz częścią sieci Global Engineering Network Alstomu. Obecnie w zakładzie zatrudnionych jest ponad 2 000 pracowników.
(ISBnews)