Relacje polsko-amerykańskie są bardzo silne; razem możemy osiągnąć bardzo wiele - powiedział w środę w Nowym Glinniku (Łódzkie) szef MON Mariusz Błaszczak. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zapewniła, że "zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa Polski jest niepodważalne".

Szef MON i ambasador Stanów Zjednoczonych podczas wizyty w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku podsumowali wspólnie kampanię "100 lat - 100 miast". Cykl przedsięwzięć organizowanych od roku przez ambasadę USA w różnych polskich miastach miał na celu uświetnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między USA i Polską.

"Jest siła, jest moc. Najpierw młodzież odśpiewała hymn Stanów Zjednoczonych, dzieci odśpiewały hymn Polski. Obejrzeliśmy spot, który pokazuje, że razem możemy wiele osiągnąć, że relacje polsko-amerykańskie są bardzo silne, że na podstawie naszej współpracy i przyjaźni możemy osiągnąć bardzo wiele" – podkreślił Błaszczak.

Reklama

Szef resortu obrony przypominając starania Polski o odzyskanie niepodległości oraz późniejszą trudną historię kraju wskazywał na ważną rolę USA.

"Dziś jesteśmy krajem niepodległym, dziś sami stanowimy o naszej przyszłości. Ale dziś też chronimy bezpieczeństwa Polski i nie tylko, również w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Staramy się o to, żeby relacje z naszym zasadniczym sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone były jak najściślejsze. Chciałby podziękować pani ambasador za jej osobiste zaangażowanie w działania, które mam nadzieję zakończą się naszym wspólnym sukcesem, że obecność wojsk Stanów Zjednoczonych będzie wzmocniona, że zrealizujemy projekt, który nazwaliśmy +Fortem Trump+. Mam nadzieję, że już niedługo osiągniemy wspólny sukces" – zaznaczył szef resortu obrony.

Ambasador Mosbacher zwracała uwagę na "głęboką przyjaźń" między Polską i Stanami Zjednoczonymi i wsparcie USA dla odzyskania przez Polskę niepodległości 100 lat temu.

„Ale to tylko część naszej wspólnej historii, ta miniona. Dalsza jej część przed nami (…) Cieszę się, że dzisiejsze wydarzenie odbywa się w gronie naszych polskich sojuszników wojskowych, ponieważ zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa Polski oraz wobec trwałej obecności amerykańskiego wojska w Polsce jest niepodważalne. Powtórzę to jeszcze raz: zaangażowanie Stanów Zjednoczonych jest niepodważalne" – powiedziała szefowa amerykańskiej placówki w Warszawie.