Według BIK w tym roku wartość kredytów mieszkaniowych wzroście o 5 proc.

"Spełniły się optymistyczne prognozy Biura Informacji Kredytowej - sprzedaż kredytów mieszkaniowych była najwyższa od dekady. Pod względem wartości udzielonych kredytów jest to trzeci wynik w historii po rekordowych latach 2007 i 2008" - poinformowało BIK.

Według BIK wzrost wartościowy zawdzięczamy głównie wzrostowi średniej wartości udzielanego kredytu o 15,2 proc. (247,2 tys. zł). Wśród czynników pozytywnie wpływających na wysoką sprzedaż kredytów mieszkaniowych można wskazać rosnące dochody gospodarstw domowych, utrzymujące się niskie stopy procentowe, wzrost cen nieruchomości (6-10 proc.) oraz program MdM, który zapewnił finansowanie ok. 5,5 mld zł wartości kredytów.

"Na rozwój rynku kredytów mieszkaniowych w przyszłym roku będzie miała wpływ sytuacja na rynku deweloperskim, który może wyhamować z uwagi na ograniczone zasoby gruntów oraz wzrost kosztów budowy mieszkań. Dodatkowo banki sygnalizują zaostrzenie polityki kredytowej. Nie do końca możliwy do przewidzenia jest również efekt braku kontynuacji programu +Mieszkanie dla młodych+ zarówno dla samego rynku nieruchomości jak i rynku kredytów mieszkaniowych" – tłumaczy cytowany w komunikacie Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski