Druga runda rozmów ws. "Fort Trump". Przedstawiciele Pentagonu spotkają się z MON w Warszawie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
9 marca 2019, 10:48
Pentagon. źródło Flickr, fot. gregwest98 (licencja Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0))
Pentagon. źródło Flickr, fot. gregwest98 (licencja Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0))/Inne
W przyszłym tygodniu w Warszawie przedstawiciel Pentagonu spotyka się z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej; to będzie druga runda rozmów w sprawie "Fortu Trump" - poinformował w sobotę w radiowej Trójce szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Jak zaznaczył Soloch, hasło "Fort Trump", które padło podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie, zdynamizowało rozmowy polsko-amerykańskie na temat obecności amerykańskich wojsk w Polsce.

"W przyszłym tygodniu odbędzie się druga runda rozmów szczegółowych tutaj, w Warszawie. Przyjedzie przedstawiciel Pentagonu i będzie spotykał się z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej (...). Będą też obecni przedstawiciele prezydenta (Dudy - PAP) przy tych rozmowach" - poinformował Soloch. Dodał, że do spotkania ma dojść w połowie tego tygodnia.

"Poczekajmy na rezultaty, ale w naszym przekonaniu sprawy idą w dobrym kierunku" - ocenił szef BBN. Jego zdaniem obecność wojsk amerykańskich w Polsce systematycznie wzrasta.

"Ta obecność dzieje się w powiązaniu ze strukturami NATO (...). Po jesiennej wizycie prezydenta sprawy nabrały przyspieszenia, bo o tym się mówi od dłuższego czasu" - stwierdził.

Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu. Polska zabiega o powstanie stałej amerykańskiej bazy wojskowej, którą prezydent Andrzej Duda roboczo określił nazwą "Fort Trump".

>>> Czytaj też: Po 20 latach od wejścia do NATO pozostajemy członkiem drugiej kategorii?

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj