W Polsce powstaje inkubator biznesowy ESA BIC Poland. Takie centra działają już w 21 lokalizacjach Europy. W niektórych z nich proces inkubacji odbywa się nie w jednym a w kilku ośrodkach, w innych z kolei istnieją zupełnie oddzielnie inkubatory. W Polsce powstanie jedno centrum inkubacji, które działać będzie poprzez trzy konsorcja regionalne w sześciu miastach: Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu.

W lipcu 2017 r. Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. powierzono przeprowadzenie procedury konkursowej, na wybór jednego konsorcjum, które utworzy w Polsce centrum inkubacji biznesowej ESA. Zgłosiły się trzy konsorcja: Blue Dot Solutions, Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej oraz Województwo Podkarpackie. - Zaproponowaliśmy połączenie sił, przekonaliśmy liderów, że możliwe jest współdziałanie wszystkich partnerów w jednym konsorcjum krajowym. Dzięki temu potencjał, który został wypracowany na potrzeby złożenia wniosku przez wszystkie konsorcja został w pełni wykorzystany – wyjaśnia Dariusz Śliwowski, wiceprezes ARP SA.

Konsorcjum tworzą cztery instytucje: ARP SA, Blue Dot Solutions Sp. z o.o. – lider Konsorcjum Regionalnego Gdańsk-Kraków, Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej – lider Konsorcjum Regionalnego Warszawa-Łódź-Wrocław, Województwo Podkarpackie – lider Konsorcjum Regionalnego Rzeszów.

- Dzięki temu porozumieniu udało się zebrać w Polsce największe ośrodki, w których są firmy, instytucje naukowe, gdzie realizuje się najciekawsze projekty z sektora kosmicznego. To pozwala na większą siłę rażenia dla firm aplikujących do ESA – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

ARP S.A. już wcześniej wybrała pięć najbardziej innowacyjnych branż w Polsce. To technologie kosmiczne, gry wideo, govtech, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz przemysł 4.0. - To są branże, które polskim firmom pomogą rozwijać się szybciej i lepiej - mówi Bartosz Sokoliński, dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji ARP S.A.

W ocenie spółki z tych branż najbardziej rozwiniętą jest tworzenie gier wideo. Zaskakujące może wydawać się to, że ARP S.A. stawia tak bardzo na przemysł kosmiczny, skoro mamy tylko trzysta firm, zaangażowanych w rynek technologii kosmicznych. Jednocześnie mamy w tej dziedzinie także sporo sukcesów, z którymi kojarzy nam się choćby Astronika. Firma zaprojektowała i wykonała urządzenie które, w ramach misji NASA InSight, dokona historycznego zagłębiania się 5 metrów pod powierzchnię Marsa i zbada właściwości jego gruntu. „Kret” jest pierwszym kompletnym systemem dostarczonym na tak istotną misję przez polski przemysł.

Astronika została wybrana „kosmiczną firmą roku” w Polsce. Uznano, że ma największe osiągnięcia w branży kosmicznej w Polsce (statuetki „Konstelacje 2018” wręczano 4 marca, w siedzibie ARP S.A.)

- Jesteśmy firmą kosmiczną, która otrzymała kontrakt na zrobienie penetratora kosmicznego. Penetrator wylądował na Marsie. Po raz pierwszy pojawiła się tam polska flaga – mówi Jerzy Grygorczuk, z Astroniki, wiceprezes ds. nowych technologii.

Polskie firmy coraz częściej zostają wykonawcami elementów urządzeń, ale realizacja tak kompletnego zlecenia jest, jak na razie w naszym kraju, rzadkością. Głównym wykonawcą penetratora była Astronika, ale w proces produkcyjny zaangażowano m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Instytut Spawalnictwa, Politechnikę Łódzką i Politechnikę Warszawską. - Astronika to spółka. Firma została założona przeze mnie i kilku kolegów z Centrum Badań Kosmicznych, jesteśmy całkowicie polskim podmiotem, nie ma tu żadnego udziału kapitału zagranicznego – wyjaśnia Grygorczuk.

Czego mogą oczekiwać polskie firmy zainteresowane wchodzeniem w przemysł kosmiczny? Inkubatory Europejskiej Agencji Kosmicznej współpracują z ośrodkami naukowo-badawczymi i instytucjami, które mogą finansować rozwój przedsiębiorstw (m.in. z bankami, funduszami inwestycyjnymi obejmującymi venture capital oraz tzw. aniołami biznesu). Jednocześnie, dzięki bliskiej współpracy z ESA i jej ekspertami, startupy otrzymują wsparcie merytoryczne. ESA przyczynia się do stworzenia rentownych przedsiębiorstw i nowych miejsc pracy, poprzez zapewnienie wsparcia dla ponad 130 firm w Europie każdego roku. Startup w procesie inkubacji otrzymuje m.in. 50 tys. euro bezzwrotnego wsparcia finansowego.

- Polski inkubator biznesowy Europejskiej Agencji Kosmicznej już w tym roku będzie przyjmował zgłoszenia od innowatorów i firm. - Tworzymy pierwszy inkubator i będziemy mieć możliwości pokazywania światu naszych technologii kosmicznych - mówi Krzysztof Gabrysiak z Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, która jest wśród czterech uczestników konsorcjum. - Zyskaliśmy potężnego partnera, aby komercjalizować nasze pomysły.

Pierwsze zgłoszenia od startupów będą przyjmowane prawdopodobnie już w IV kwartale 2019 r.