Według szacunków helsińskiej policji w marszu udział wzięło ponad 10 tys. osób. Z kolei jak podają organizatorzy marszu (m.in. organizacje ekologiczne), uczestników było ok. 20 tys. Wcześniej największa podobna manifestacja klimatyczna, zorganizowana w kraju na jesieni ubiegłego roku, zebrała ok. 8 tys. uczestników.

W sobotę uczestnicy marszu zebrali się na głównym placu Helsinek (plac Senacki), a następnie przeszli w kierunku budynku parlamentu (Eduskunta). Niektórzy mieli transparenty z napisami: "Zabieramy się za działanie", "Działania klimatyczne Teraz!". Przed gmach parlamentu protestujący wnieśli czarną trumnę z napisem "future".

Manifestacja odbyła się na tydzień przed wyborami parlamentarnymi (14 kwietnia), a kwestia polityki klimatycznej jest jednym z głównym tematów tegorocznej kampanii wyborczej najważniejszych partii politycznych.

Manifestanci domagali się od polityków podjęcia wiążących decyzji, m.in. dotyczących wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi (przy jednoczesnym rozwoju sieci kolejowej) oraz zakazu użycia paliw kopalnych czy torfu do celów energetycznych. Wskazywali także na potrzebę skierowania produkcji oraz konsumpcji na produkty roślinne poprzez np. opodatkowanie produktów mięsnych.

Reklama

Protestowano także na rzecz zmniejszenia poziomu wycinki lasów – naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla. Rządowe plany zakładają podniesienia rocznego poziomu wycinki fińskich lasów (z długoletniego poziomu ok. 60 mln m sześc. rocznie do ponad 80 mln m sześc. do 2025 r.).

Niezależnie od oczekiwań uczestników marszu w ostatnich miesiącach w Finlandii podjęto szereg działań w związku z prowadzoną polityką klimatyczną. Np. na początku tego roku parlament uchwalił przepisy, zgodnie z którymi od maja 2029 r. w Finlandii zakazane będzie użycie węgla kamiennego do produkcji energii cieplnej oraz elektrycznej.

Z kolei pod koniec grudnia prawie wszystkie partie polityczne – rządowe i opozycyjne - podpisały długofalowe porozumienie zakładające podjęcie działań na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej w kraju przed 2050 r. Niektóre raporty eksperckie przygotowane na zlecenie rządu zakładają, że kraj mógłby osiągnąć neutralność do 2030 r.

W ostatnim czasie rząd uruchomił także serwis online wspierający obywateli w walce ze zmianami klimatu - "Zobowiązanie2050". W ramach internetowej platformy można przygotować indywidualny plan działania, którego celem jest "redukcja własnego śladu węglowego″, np. poprzez ograniczenie podróży samochodem czy lotów samolotami.

Przeciwnicy zaostrzenia polityki klimatycznej w Finlandii, wśród których jest np. prawicowa, populistyczna i eurosceptyczna partia Finowie (PS), podkreślają, że obecnie udział kraju w globalnej emisji jest na poziomie ok. "promila", a redukcję szkodliwych emisji do atmosfery należy przeprowadzać w tych częściach świata, gdzie to jest potrzebne.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)