„W przyszłym miesiącu w Bahrajnie my i wielu innych weźmiemy udział w warsztatach gospodarczych poświęconych alternatywnej drodze z potencjałem odblokowania dostatniej przyszłości dla Palestyńczyków. (…) Byłoby błędem, gdyby Palestyńczycy nie dołączyli do nas” – oświadczył Greenblatt.

Należy jednak przestać udawać - dodał - że konflikt na Bliskim Wschodzie rozwiążą rezolucje ONZ lub doraźna pomoc humanitarna w ramach Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA).

Jak przypomniał Greenblatt, Waszyngton, który ograniczył finansowanie UNRWA, przeznaczył wcześniej na ten program 6 mld dolarów. Jego zdaniem agencja nie jest w stanie zrealizować mandatu, jakiego udzieliło jej Zgromadzenie Ogólne ONZ, a ponadto zawiodła ona naród palestyński.

„Rok po roku Palestyńczycy w obozach dla uchodźców nie mieli możliwości budowania przyszłości; byli wprowadzani w błąd i wykorzystywani jako pionki polityczne i towar” – powiedział Greenblatt.

Reklama

Podkreślił, że niedopuszczalne jest, aby takie formacje jak Hamas i Palestyński Islamski Dżihad wciąż atakowały izraelskie społeczności, w tym szpitale i szkoły, "cynicznie próbując" zmusić Izrael do ustępstw.

Wysłannik sekretarza generalnego na Bliski Wschód Nikołaj Mładenow poinformował RB o nasileniu w ostatnich tygodniach walk między siłami izraelskimi a bojownikami Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Gazie. Ocenił, że są to najintensywniejsze walki od 2014 roku.

O działalności UNRWA mówił jej komisarz generalny Pierre Kraehenbuehl, który przekazał informacje na temat pomocy świadczonej uchodźcom w dziedzinie edukacji i opieki zdrowotnej.

„Obecne wydarzenia na Zachodnim Brzegu, w tym w Jerozolimie Wschodniej, nie tylko jeszcze bardziej frustrują uchodźców palestyńskich, ale także niweczą ich nadzieje i aspiracje w odniesieniu do rozwiązania dwupaństwowego i ich praw wynikających z prawa międzynarodowego” - ocenił Kraehenbuehl.

Zaapelował też o zapewnienie funduszy jego organizacji i podkreślił, że nie podziela zdania wysłannika USA na temat UNRWA. Odrzucił także oskarżenia Izraela o stronniczość i podżeganie do przemocy przeciw temu krajowi.

Ambasador RP przy ONZ Joanna Wronecka wezwała do wznowienia niemal całkowicie zablokowanego procesu pokojowego i powiedziała, że rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest możliwe tylko poprzez utworzenia dwóch państw.

„Musi się skończyć podżeganie do przemocy przez Hamas i Palestyński Dżihad, jak też wykorzystywanie protestów dla ich politycznych celów. Jednocześnie Izrael powinien przemyśleć użycie siły i chronić swe granice tylko stosując proporcjonalne środki. Wzywamy obie strony do powściągliwości i konstruktywnych wysiłków dla przerwania błędnego koła w i wokół Gazy” – apelowała.

Wronecka przypomniała zasługach UNRWA; program od blisko 70 lat pomaga kształcić palestyńską młodzież i dostarcza pomocy humanitarnej uchodźcom.

Niemiecki ambasador przy ONZ Christoph Heusgen przestrzegał, że edukatorów UNRWA mogą zastąpić nauczyciele z Hamasu.

W czerwcu 2018 roku Stany Zjednoczone zamroziły fundusze dla UNRWA wysokości 125 mln dol. Była to jedna trzecia rocznych funduszy przekazywanych przez USA na rzecz tej agendy, a wcześniej prezydent Trump oskarżył stronę palestyńską o sabotowanie negocjacji w sprawie trwałego traktatu pokojowego z Izraelem.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)