Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,3 proc. (w tym usługi – o 1,0 proc., przy utrzymujących się na tym samym poziomie cenach towarów). W ujęciu rocznym ceny wzrosły o 2,6 proc. (w tym usług – o 3,9 proc. i towarów – o 2,2 proc.).

"Trzeba pamiętać, że inflacja w Polsce jest nadal pod wpływem zjawisk globalnych, w tym cen żywności i paliw, które dynamicznie rosną także na świecie. Na ten wynik wpłynął przede wszystkim wzrost cen paliw (3,0 proc. r/r), sezonowy spadek cen odzieży i obuwia (-1,6 proc. r/r), oraz wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (5,7 proc. r/r)" - napisano w komentarzu MPiT.

Zwrócono uwagę, że wysoki wzrost odnotowały ceny mięsa wieprzowego (10,6 proc. r/r), co wpisuje się w trend światowy spowodowany ASF w Chinach, jednak - jak zauważono - tempo tego wzrostu spowalnia.

Reklama

"Natomiast wzrost cen warzyw, który wyniósł 27,3 proc. r/r, spowodowany był tegoroczną suszą" - informuje resort.

MPiT podkreśla, że zachowanie stabilności cen w gospodarce przyczynia się do utrzymania wzrostu gospodarczego. "Co ważne, ogólny wzrost cen pozostaje wolniejszy od wzrostu wynagrodzeń, a jednocześnie utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego polityki monetarnej (2,5 proc.)" - podkreślono.

"W lipcu 2019 r. oczekujemy dalszego sezonowego spadku cen odzieży i obuwia, a także spadku cen w transporcie (w wyniku spadku cen paliw). Tempo wzrostu cen żywności powinno być nieco wolniejsze od czerwcowego. Miesięczny wskaźnik cen powinien wynieść -0,1 proc., natomiast roczny 2,6 proc." - prognozuje ministerstwo.

>>> Czytaj też: Żywność podrożała o 6,2 proc. w czerwcu. Warzywa o 27,3 proc.