Jak podał BGK, który zarządza tymi środkami, z pożyczek skorzystali przede wszystkim mikroprzedsiębiorcy (375) i małe przedsiębiorstwa (75), głównie z branż przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz opieki i pomocy zdrowotnej.

"Unijne wsparcie docenią szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy np. nie mają historii kredytowej i dlatego mają mniejszą możliwość uzyskania kredytu w banku komercyjnym" – wskazał, cytowany w komunikacie, Przemysław Cieszyński z zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przedsiębiorcy ubiegający się o pożyczkę unijną, jak wyjaśniono, mogą liczyć na "niskie oprocentowanie, długi okres spłaty, możliwość karencji oraz brak dodatkowych opłat". Pieniądze mogą np. przeznaczyć na zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń lub wdrożenie innowacyjnych procesów. "To z kolei przekłada się na większą konkurencyjność oraz na wprowadzenie nowych produktów i usług" - podkreślono.

BGK przypomniał, że w województwie opolskim można ubiegać się również o pożyczki na inwestycje poprawiające efektywność energetyczną. "Prócz przedsiębiorców, mogą z nich skorzystać także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe" - wskazano.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju. Finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Ma doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. (PAP)

autor: Magdalena Jarco