Kontrakt obejmujący dostawę 13 tramwajów typu Swing, części zamiennych i urządzeń diagnostycznych, a także przeprowadzenie szkoleń realizowany jest od stycznia. Jego wartość wynosi 98 mln zł.

Klimatyzowane Swingi mają 30 m długości; mogą zabrać ponad 200 pasażerów, w tym 41 na miejscach siedzących oraz 160 na stojąco. Przystosowane są dla osób niepełnosprawnych i niedowidzących.

"Konsekwentnie stawiamy w Sofii na ekologiczny transport, dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na zakup nowoczesnych tramwajów z Pesa, a nie tańszych autobusów czy trolejbusów. Cieszę się, że od jutra nowy Swing będzie woził pasażerów na linii 18 i mam nadzieję, że w ciągu dwóch lat kupimy kolejne 25 tramwajów" – powiedziała cytowana w komunikacie burmistrz Sofii Jordanka Fandykowa podczas uroczystego przejazdu tramwaju.

Trwa przetarg na kolejne 25 tramwajów dla stolicy Bułgarii. Oferty złożyły trzy firmy, w tym Pesa.

"Klienci doceniają, że nasze pojazdy są wygodne, ergonomiczne, ale również przyjazne środowisku. Dzięki sukcesywnej ekspansji na rynkach zagranicznych, umacniamy pozycję Pesy jako największego polskiego producenta nowoczesnych pojazdów szynowych" - podkreślił cytowany prezes Pesy Krzysztof Sędzikowski.

Finalizowany obecnie kontrakt to już trzecia dostawa Pesy dla stolicy Bułgarii. Wcześniej bydgoska firma dostarczyła do Sofii 25 Swingów w ramach dwóch umów: z 2013 r. na 20 sztuk i z 2016 r. na kolejne pięć.

Nowe tramwaje z Pesy wpisują się w projekt modernizacji transportu publicznego w Sofii w ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Przedsięwzięcie jest dofinasowane ze środków Unii Europejskiej.