Ogłoszenie pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW na zakup samochodów elektrycznych planowane jest na początku 2020 r., po przeprowadzeniu niezbędnych zmian w prawie podatkowym, poinformowało Ministerstwo Klimatu (MK).

"Dzięki środkom pochodzącym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, następuje dynamiczna wymiana floty autobusowej w samorządach. Tę samą drogę musi przejść transport prywatny. Dlatego resort klimatu zdecydował się na modyfikacje przygotowanych wcześniej zasad wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, które zapewnią dofinansowanie przy zakupie auta napędzanego energią elektryczną" - czytamy w komunikacie.

Minister klimatu Michał Kurtyka zlecił inwentaryzację programów rozwojowych i pomocowych prowadzonych w ramach NFOŚiGW. Jednocześnie poprosił on o weryfikację dotychczasowych założeń i kwot wsparcia dla rozwoju elektromobilności w Polsce. Celem tych działań jest przede wszystkim uniknięcie nadmiernej fiskalizacji i uproszczenie procedur, podano także.

"Szczegółowa analiza dotychczasowych przepisów wskazała jednoznacznie, że należy zwolnić z podatku dochodowego, pochodzące z FNT, dotacje dla obywateli. Planowane zniesienie opodatkowania sprawi, że środki pochodzące z FNT zostaną w pełni wykorzystane na poprawę jakości środowiska, w którym żyjemy" - czytamy dalej.

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie zwracał uwagę, że rozwój elektromobilności w Polsce może być kołem zamachowym polskiej gospodarki i domeną sektora motoryzacyjnego. Dlatego też Ministerstwo Klimatu, ze względu na zainteresowanie obywateli, ich interes ekonomiczny oraz kwestie środowiskowe, traktuje wdrożenie nowych przepisów w sposób priorytetowy, podkreślono.

>>> Czytaj też: Co się dzieje w gliwickiej fabryce Opla? Związkowcy organizują "masówki"