Rozpoczynając demonstrację, przewodniczący stowarzyszenia i główny organizator protestów Mikulasz Minarz powiedział, że nie wolno tolerować rozkładu kultury politycznej. Dodał, że jego zdaniem premier robi z Czech swoją firmę. „Nie chcemy tolerować tego, że normą staje się obchodzenie prawa, pozostawanie w konflikcie interesów i publiczne łgarstwo” – powiedział Minarz.
Uczestnicy protestów przeszli z centrum Pragi pod siedzibę rządu. Przemarszowi towarzyszyły gwizdy i odgłosy piszczałek oraz skandowane hasła: „Dymisja”, „Skończysz w więzieniu”, „To złodziej” i „Hańba”. Przed siedzibą rządu skandowano wezwania, by Babisz wyszedł do demonstrujących. W tym samym czasie premier uczestniczył w spotkaniu z prezydentem Miloszem Zemanem w podpraskiej rezydencji szefa państwa w Lanach.
Do udziału w wiecu, który odbył się w pobliżu siedziby rządu, organizatorzy zaprosili przedstawicieli siedmiu opozycyjnych partii politycznych. Według Minarza chodzi o przedstawienie pozytywnej alternatywy dla Babisza. Zaproszenie dostała Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CzSSD), współrządząca z założonym przez premiera ruchem ANO, ale jak - poinformował Minarz - odrzuciła zaproszenie.
Liderzy partii opozycyjnych m.in. podkreślali, że kraj dusi się od obietnic i skandalów premiera i że powinno się rozumieć wyborców Babisza, bo - jak mówiono - to bardzo często ludzie rozczarowani. Padały też zapewnienia o konieczności bliskiej współpracy opozycji.
Bezpośrednim impulsem do protestów stał się audyt Komisji Europejskiej dotyczący możliwego konfliktu interesów premiera. Treść dokumentu, który dotarł do czeskich urzędów, jest utajniona, a według relacji mediów dokument stwierdza, że Babisz znajduje się w konflikcie interesów w związku ze swoją dawną firmą Agrofert, której akcje przekazał w lutym 2017 r. do funduszy powierniczych. Według mediów KE ma jednak twierdzić, że premier popadł w konflikt interesów, bo nadal ma związki ze swymi byłymi przedsiębiorstwami.
Bruksela chce ponadto zwrotu wszystkich sprawdzanych unijnych dotacji europejskich, które Agrofert otrzymał od lutego 2017 r. – napisała prasa.
Na czwartek planowane są manifestacje w 12 większych miastach Czech. W poniedziałek demonstrowano w ponad 200 mniejszych miastach.
Największe protesty przeciw Babiszowi odbyły się w Pradze w czerwcu i w listopadzie w Pradze. Na ulice wyszło wtedy nawet po 200–250 tys. osób. Komentatorzy zwracają uwagę, że protesty nie mają bezpośredniego związku z notowaniami popularności premiera i jego ruchu ANO, który wygrałby wybory z poparciem około 30 proc. wyborców.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)