"To jedna z kluczowych inwestycji wyczekiwana przez mieszkańców, którzy zmagają się coraz większym ruchem w mieście" - powiedział tuż przed podpisaniem umowy zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. "Z kolei turyści łatwiej dotrą nad morze. Dzięki tej inwestycji uwalniamy też potencjał inwestycyjny terenów w okolicy Gryfic i Trzebiatowa" - dodał.

"Naszym celem jest dostosowanie sieci dróg wojewódzkich do powstających dróg ekspresowych, bo one znacząco zmieniają układ ruchu na Pomorzu Zachodnim" - powiedział marszałek.

Wykonawcą inwestycji została firma Budimex. Północna obwodnica Gryfic będzie mieć niemal 5 kilometrów i połączy drogi wojewódzkie nr: 110, 109 i 105. Sięgnie od ul. Niechorskiej w Rzęskowie do ulicy Piastów w obrębie Stawna i Sokołowa. Nowa droga będzie miała jezdnię o szerokości 7 metrów.

Inwestycja obejmie także budowę rond na skrzyżowaniach z drogami wojewódzkimi nr 110 i 109 oraz nowego mostu przez Regę i wiaduktu nad linią kolejową nr 402 Koszalin-Goleniów. Planowany termin zakończenia inwestycji to sierpień 2021 roku.

Wartość całej inwestycji to niemal 72 mln zł, z czego prawie 53 mln zł będzie pochodzić ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014–2020. Wkład województwa zachodniopomorskiego to około 9,5 mln zł. Gmina Gryfice wyda około 9,3 mln zł na pozyskanie terenu pod budowę i dofinansowanie prac. (PAP)

autor: Kacper Reszczyński