122 obywateli chińskich, kobiet i mężczyzn, zostało zatrzymanych podczas obławy, która miała miejsce w poniedziałek, po informacji, że byli zaangażowani w podejrzane działania - poinformował szef policji w stolicy Nepalu, Katmandu, Uttam Subedi.

Jak sprecyzował, chińscy obywatele są podejrzani o cyberprzestępczość i włamanie się do bankomatów w Nepalu. Dodał, że wszyscy zatrzymani przetrzymywani są na kilku komisariatach; zabrano im paszporty i laptopy - podaje agencja Reutera.

"Po raz pierwszy tak wielu cudzoziemców zostało zatrzymanych za podejrzane działania przestępcze" - wskazał szef policji.

Ambasada ChRL w Nepalu nie odniosła się na razie do sprawy, ale inny wysoki rangą funkcjonariusz policji Hobindra Bogati powiedział, że ambasada wiedziała o nalotach i poparła zatrzymanie podejrzanych.

Chińczycy są regularnie zatrzymywani w krajach azjatyckich pod zarzutem udziału w różnych nielegalnych działaniach, często związanych z oszustwami w Chinach.

Reklama

W ubiegłym tygodniu władze Filipin poinformowały, że zatrzymały 342 chińskich obywateli zatrudnionych przy nielicencjonowanych działaniach hazardowych w ramach operacji rozprawiania się z nielegalną imigracją i nielegalnym przemysłem gier hazardowych.

We wrześniu nepalska policja aresztowała pięciu obywateli Chin pod zarzutem kradzieży pieniędzy w wyniku włamania się do bankomatów. W tym roku aresztowano także Chińczyków za przemyt złota - wylicza Reuters.

Nepal i Chiny podpisały traktat o wzajemnej pomocy w sprawach karnych podczas wizyty w październiku w Katmandu prezydenta ChRL Xi Jinpinga. W ostatnich latach Państwo Środka zwiększa inwestycje w Nepalu w takich obszarach, jak drogi, elektrownie i szpitale.

Ponad 134 tys. chińskich turystów odwiedziło Nepal między styczniem a październikiem br., co stanowi wzrost o 9,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2018 roku - wynika z danych Zarządu Turystyki Nepalu. (PAP)