"W sumie z 1200 planowanych lotów od poniedziałku do środy zrealizowano ponad 85 procent połączeń" - powiedziała agencji dpa rzeczniczka Lufthansy.

W środę rzecznik związku zawodowego personelu pokładowego Ufo zapewnił, że strajk nie zostanie przedłużony. "Dzisiaj kończymy protest" - powiedział rzecznik. Wcześniej związkowcy nie wykluczali przedłużenia strajku.

Rzecznik Ufo poinformował także, że w najbliższą sobotę zarząd związku będzie dyskutował o dalszych działaniach w trwającym od wielu miesięcy sporze z Lufthansą i jej spółkami zależnymi o płace i emerytury, a także status prawny związku.

Do kwietnia sąd pracy musi wydać wyrok w sprawie wniosku Lufthansy o odebranie Ufo statusu związku uprawnionego do zawierania umów zbiorowych. Ufo obawia się szczególnie tego, że Lufthansa mogłaby zawrzeć umowę dotyczącą personelu kabinowego z konkurencyjnym związkiem Verdi, który wchodzi w skład niemieckiej federacji związkowej DGB.

Związek Ufo reprezentuje około 21 tys. członków załóg. Domaga się dla nich podwyżki uposażenia zasadniczego i dodatków płacowych, a także rozszerzenia możliwości zawierania normalnych umów o pracę przez pracowników sezonowych.

Personel pokładowy Lufthansy strajkował przez dwa dni w listopadzie, co spowodowało odwołanie około 1500 lotów, a protest dotknął wówczas ok. 200 tysięcy pasażerów. (PAP)

sp/