Zgodnie z algierską tradycją nowy prezydent, wybrany w grudniu Abdelmadżid Tebbune, będzie też pełnił funkcję ministra obrony.

Stanowiska zachowali między innymi minister spraw zagranicznych Sabri Bukadum i minister energii Mohamed Arkab.

Szefem resortu finansów został Abderrahman Rauia. Ministrem energii będzie Mohamed Arkab. Szefem MSW został Kamel Beldżud.

Dżerad to 65-letni były dyplomata, wykładowca nauk politycznych na Uniwersytecie Algierskim. Studiował na Universite de Paris X, był m.in. dyrektorem Państwowej Szkoły Administracji w Algierze. Pracował też w administracji prezydenta tego kraju w latach 90. Został mianowany premierem dwa tygodnie po wyborach prezydenckich.

Algieria pogrążyła się w kryzysie politycznym w lutym 2019 roku, gdy wybuchły masowe protesty przeciwko kandydowaniu wieloletniego prezydenta kraju Abdelaziza Butefliki po raz piąty w przewidzianych na lipiec wyborach. Pod naciskiem demonstrujących Buteflika ustąpił z urzędu 2 kwietnia.

W przeprowadzonych w grudniu wyborach o fotel prezydenta ubiegało się pięciu kandydatów, a protestujący uznali, że wszyscy należą do politycznego establishmentu, którego patronem był Buteflika.

Z tego powodu ruch Hirak - stojący na czele organizowanych od miesięcy protestów - nawoływał do bojkotu wyborów. Głosowaniu towarzyszyły masowe demonstracje w całym kraju. Protestujący chcieli odłożenia wyborów, dopóki obecna elita rządząca nie ustąpi, a wojsko nie usunie się w cień.(PAP)

fit/ akl/