Według Departamentu Stanu milicja Asaib Ahl al-Haq działa jako "brutalny pełnomocnik Teheranu". Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że organizacja ta "wykorzystują przemoc i terror do wspierania wysiłków reżimu irańskiego w celu podważenia suwerenności Iraku".

Pompeo dodał, że przywódcy Asaib Ahl al-Haq - Kais al-Khazali i jego brat Laith al-Khazali zostali przez USA uznani za "globalnych terrorystów".

Szef amerykańskiej dyplomacji wyjaśnił, że milicja jest "w znacznym stopniu finansowana i szkolona" przez Al-Kuds - elitarne siły irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i jest odpowiedzialna za ponad 6 tysięcy ataków na żołnierzy USA i sił koalicyjnych, stacjonujących w Iraku.

Oświadczenie Departmentu Stanu ukazało się kilkanaście godzin po tym, jak w Bagdadzie zginął szef elitarnych sił irańskich Al-Kuds. Generał Kasem Sulejmani został zabity w rezultacie amerykańskiego precyzyjnego ataku rakietowego, zarządzonego przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Reklama

Obecnie na liście organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA znajduje się niemal 70 podmiotów, m.in. Al-Kaida, Państwo Islamskie, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, Hezbollah i kilka ugrupowań palestyńskich.

(PAP)