Lidera Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) poparło 167 posłów, 165 było przeciwnych, zaś 18 wstrzymało się od głosu.

Za nowym rządem Sancheza głosowało w 350-osobowym Kongresie 120 deputowanych PSOE, 35 posłów UP, sześciu Baskijskiej Partii Nacjonalistycznej (PNV), dwóch z lewicowej Mas Pais oraz czterech z mniejszych ugrupowań regionalnych.

Przed głosowaniem kierujący PSOE Sanchez zapowiedział, że jego drugi gabinet zagwarantuje "stabilność hiszpańskiej demokracji" i skoncentruje się na zapewnieniu obywatelom większych praw socjalnych.

"Nie mamy innej możliwości, aby stworzyć w kraju stabilny rząd. Musimy wyjść z impasu po dwóch zeszłorocznych wyborach parlamentarnych" - powiedział Sanchez.

W trakcie debaty poprzedzającej głosowanie szefowie ugrupowań prawicowych i centroprawicowych zarzucali Sanchezowi stawianie interesu partyjnego ponad dobrem kraju, paktowanie z "separatystami, terrorystami z ETA i uczestnikami przewrotu", zapraszanie komunistów do władzy, a także dzielenie Hiszpanów.

Sancheza zaatakowała też Montserrat Bassa, deputowana Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC), ugrupowania, którego posłowie we wtorek wstrzymali się od głosu. Przypomniała, że jej siostra Dolors Bassa znalazła się w grupie dziewięciu katalońskich separatystów skazanych w październiku 2019 roku na kary od 9 do 13 lat więzienia przez hiszpański Sąd Najwyższy.

“Nie interesuje mnie istnienie stabilnego rządu w Hiszpanii (…). Zamierzamy stworzyć niezależną republikę Katalonii” - powiedziała Montserrat Bassa, żądając od władz Hiszpanii natychmiastowego uwolnienia lidera ERC Oriola Junquerasa.

Drugi rząd Pedra Sancheza powstał po wyborach parlamentarnych z 10 listopada 2019 roku, w których wygrała PSOE, przed centroprawicową Partią Ludową (PP).

Było to już drugie głosowaniem nad wotum zaufania dla nowego rządu Sancheza. W pierwszym, które odbyło się w niedzielę, premier nie zdobył w Kongresie wymaganej większości bezwzględnej, ale zgodnie z hiszpańskimi przepisami w drugim potrzebował jedynie zwykłej większości.