"Potępiam irańskie ataki rakietowe na siły USA i koalicji w Iraku. NATO wzywa Iran do powstrzymania się od dalszej przemocy. Sojusznicy nadal konsultują się i pozostają zaangażowani w naszą misję szkoleniową w Iraku" - napisał na Twitterze Stoltenberg.

W nocy z wtorku na środę z terytorium Iranu wystrzelono ponad 20 pocisków rakietowych na cele w Iraku należące do dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim - bazę wojskową Ain Al-Asad, położoną 160 km na zachód od Bagdadu, oraz bazę w Irbilu, w irackim Kurdystanie na północy kraju.

Ostrzał miał być odwetem za zeszłotygodniowy atak dronów USA w Bagdadzie, w którym zginął wpływowy irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds. Według irańskiej telewizji państwowej w nalotach zginęło 80 "amerykańskich terrorystów" oraz "poważnie uszkodzone" zostały śmigłowce i sprzęt wojskowy.

Władze wojskowe krajów zaangażowanych w działania koalicji zapewniły, że ani amerykańskim, ani sojuszniczym żołnierzom nic nie zagraża. Prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że "wszystko jest w porządku" i trwa "szacowanie ofiar i strat".

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)